حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • آثار افزایش سرمایه شرکت های سهامی در حقوق ایران و آمریکا

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/02/27
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/02/27
  • تعداد بازدید: 205
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 09022517597

  آثار افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی در حقوق ایران و آمریکا

  سرمایه یکی از مهم‌ترین جلوه‌های ویژه در حوزه تجارت ، شرکت‌های تجاری و خصوصاً شرکت‌های سهامی می‌باشد که جایگاهی خاص و ویژه را در روابط تجارتی به خود اختصاص داده و در نتیجه توسعه شرکت‌ها ، رقابت و تلاش برای کسب سود بیشتر روز به روز شدیدتر می‌گردد . بر این اساس یکی از مسائل مهمی که در رابطه با سرمایه شرکت‌های سهامی مطرح می‌گردد ، بحث افزایش سرمایه و به نوعی بازکردن درها به روی بازار سرمایه و ایجاد تحرک است .

  در این پژوهش به برررسی این موضوع می‌پردازیم که آثار افزایش سرمایه شرکت سهامی در حقوق ایران و آمریکا به چه شکلی نمود عینی داشته است ؟ در حقوق ایران ، لزوم افزایش سرمایه از مواردی است که گزارش هیأت مدیره را می‌طلبد و بازرس یا بازرسان شرکت نیز می‌بایست گزارش مزبور را تأیید نمایند .

  در این صورت بر عهده مجمع عمومی فوق‌العاده است که در این باره اتخاذ تصمیم نماید . در حقوق آمریکا صلاحیت تصمیم‌گیری جهت افزایش سرمایه در حیطه اختیارات هیأت مدیره می‌باشد ، با این حال می‌توان اساسنامه شرکت را به نحوی تنظیم نمود که تصمیم‌گیری جهت افزایش سرمایه بر عهده سهامداران و مجمع عمومی فوق‌العاده باشد ، هرچند اصل اولیه این است که فقط هیأت مدیره قدرت تصمیم‌گیری جهت افزایش سرمایه را دارد . در نتیجه با افزایش سرمایه و با بهتر شدن وضعیت نقدینگی و افزایش توان مالی امکان گسترش فعالیت شرکت فراهم می‌شود، به نحوی که شرکت‌ها را از استقراض و دریافت وام و تسهیلات از بانک‌ها بی‌نیاز می‌گرداند .

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها