• مطالعه ی نقش بازار بورس اوراق بهادار و شاخص پس انداز ملی در توسعه اقتصادی ایران

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/08/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/01
  • تعداد بازدید: 240
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  مطالعه‌ی نقش بازار بورس اوراق بهادار و شاخص‌ پس‌انداز ملی در توسعه اقتصادی ایران

  بازار بورس اوراق بهادار به عنوان نماینده‌ای از بازار سرمایه، یکی از ارکان مهم مالی-اقتصادی کشور است. این بازار نقش موثری در تهیه امکانات مالی و سرمایه‌ای به منظور رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌‌کند. از جمله وظایف بازار بورس می‌توان به افزایش سرمایه، خدمات سرمایه‌گذاران، شاخص کمک‌کننده به سلامت مالی و تاثیر بر توسعه اقتصادی اشاره کرد.

  توسعه اقتصادی مستلزم تعهد به سرمایه‌گذاری درازمدت است. بورس اوراق بهادار، سرمایه‌های طولانی‌مدت برای بخش‌های اصلی اقتصاد از جمله کسب‌وکار و دولت را فراهم می‌کند. بدین علت از شاخص‌های بورس اوراق بهادار اغلب به عنوان شاخص سلامت اقتصادی استفاده می‌‌شود.

  این نوشتار به بررسی نقش بازار بورس اوراق بهادار در توسعه اقتصادی پرداخته و با تکیه بر شاخص‌های پس‌انداز و بازار بورس، دلایل عدم توسعه بازار سرمایه را مورد بررسی قرار داده است. در پایان پس از بررسی شاخصها و آمار و ارقام موجود، دلایل اصلی عدم توسعه بازار سرمایه به صورت: جذابیت سرمایه گذاری در بانکها در مقایسه با بازار سرمایه، ریسک بالای شرکت های صنعتی موجود در بازار بورس و بازدهی اندک بازار سرمایه ( با درنظرگرفتن نرخ تورم ) بر شمرده میشوند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها