حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • حسابداری ذهنی و اشتباهاتی بزرگ در مورد پول

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/08/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/08/01
  • تعداد بازدید: 377
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  حسابداری ذهنی و اشتباهاتی بزرگ در مورد پول

  حسابداری از چندی پیش در زندگی انسان نقش و جایگاه ویژه‌ای داشته است.حسابداری از ابتدای عمر بشر به‌صورت ساده به کار گرفته می‌شد اما امروزه به یکی ازشاخه‌های مهم و پرطرفدار و البته کاربردی تبدیل شده است.

  از انواع مختلف شاخه‌های این رشته می‌توان به حسابداری صنعتی، تولیدی، ذهنی و ... نام برد. انسان‌ها تمایل به نگهداری حوادث خاصی در ذهن خود به‌صورت تصورات دارند و این تصورات ذهنی در بعضی مواقع اثرات بیشتری از خود حوادث بررفتار افراددارند.توجه به این موضوع ضروری است که بخش عمده‌ای از تئوری‌های مالی و اقتصادی بر این مفهوم استوار است که افراد عقلایی رفتار می‌کنند و در آینده تصمیم‌گیری، همه اطلاعات را در نظر می‌گیرند.از سوی دیگر محققین به شواهد فراوانی دست یافته‌اندکه نشان دهنده رفتار غیرعقلایی و تکرار خطا در ارزیابی و قضاوت انسان است.یکی از دلایل این تصمیمات غیرمنطقی، حسابداری ذهنی است. حسابداری ذهنی، مطالعه موضوع چگونگی تفسیر افراد از اطلاعات برای اتخاذ تصمیم بر اساس تجزیه‌وتحلیل آن‌ها ازتأثیر حوادث رخ داده درذهنشان می‌باشد که ممکن است از اصل عمومی منطقی بودن تخطی شود.

  حسابداری ذهنی شناخت بیشتر روانشناسی انتخاب است. بر این اساس افراد در تصمیمات مالی خود برای هر تصمیم حسابی جداگانه در ذهن باز می‌کنند و سعی می‌کنند عواقب هر تصمیم (مثبت یا منفی) را تنهایی بررسی کنند؛ بنابراین نمی‌توانند یک نگاه کلی بهمجموعه تصمیم‌های خود داشته باشندو ممکن است تصمیم‌هایی بگیرند که منجر به حداکثر سازی ثروتشان شود.در این مقاله به مفهوم حسابداری ذهنی و اشتباهات بزرگ درمورد پول پرداخته شده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها