• گزارش یک مورد تومور جدار شکم از منشای اوراکوس (urachus) با پاتولوژی کارسینومای سلول ترانزیشنال (tcc)

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1387/01/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1387/01/01
  • تعداد بازدید: 818
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: -
  مقدمه: ما یک مورد تومور اوراکوس (urachus) با پاتولوژی transitional cell carcinoma به علت نادر بودن را در یک مرد 53 ساله گزارش می کنیم.

  معرفی بیمار: بیمار یک سال قبل به علت هیپرتروفی پروستات (bph) عمل پروستاتکتومی شده است. از 5 ماه قبل به علت درد جدار شکم مخصوصاً در ربع تحتانی شکم (llq) بررسی می شود، ابتدا برای بیمار سونوگرافی انجام می شود که در عضله رکتوس چپ یک توده هیپودنس نشان می دهد. در سی تی اسکن به عمل آمده نیز یک دانسیته که مطرح کننده هماتوم، آبسه یا ضایعه تومورال بوده مشاهده می شود. سیستوسکپی انجام شده هیچ عنصر مخاطی را در مثانه نشان نمی دهد و بیمار از نظر کلینیکی نیز هیچ مشکل ادراری نداشته است. بیمار از درد شاکی بوده و در معاینه سریال نیز تومور سفت که در ماه های اخیر رشد قابل توجهی داشته است لمس می شد. بیمار در 83.10.16 با تشخیص تومور نسج نرم با احتمال سارکوم یا تومور دسموئید (desmoids) عمل جراحی شد، عضله رکتوس چپ با حاشیه سالم و قابل قبول برداشته شد، تومور به قله مثانه به صورت یک توده گسترش (expansion) داشت که آن نیز همراه تومور جدار برداشته و قسمتی از جدار مثانه نیز برداشته شد. آزمایش پاتولوژی sarcomatoid tcc با منشا اوراکوس (urachus) را نشان داد. مخاط قسمت برداشته شده مثانه سالم بوده است ولی قسمت عضلانی گرفتاری داشته است.

  نتیجه گیری: در بررسی متون (literature) یک گزارش اوراکوس(urachus)  از ژاپن یافتیم و تا جایی که بررسی ها نشان می دهد با اطلاعات ما sarcomatoid tcc با منشا urachus قبلا گزارش نشده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها