• خراطی نجار چیره دست به شکل سری فیبوناچی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ انتشار: 1396/02/03
  • تعداد بازدید: 6164
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0

  ویدئویی را که در ادامه مشاهده خواهید نمود نمایی نزدیک از کار کردن نجاری به نام paull sellers را به نمایش می گذارد.

   

   

  این نجار چیره دست چوب ها را به شکل مارپیچ فیبوناچی خراطی می کند. در هر کار این نجار چیره دست می توان کمال هنر و ریاضیات و همچنین تعادل و تناسب بین ذهن و جسم یک انسان را به وضوح مشاهده نمود.

  خراطی، نجاری، فیبوناچی

  خراطی، نجاری، فیبوناچی

  خراطی، نجاری، فیبوناچی

  خراطی، نجاری، فیبوناچی


  پی نوشت 1 : اعداد فیبوناچی

  در ریاضیات سری فیبوناچی به دنباله ای از اعداد گفته می شود که بصورت زیر تعریف می شود:

  خراطی، نجاری، فیبوناچی

  غیر از دو عدد اول اعداد بعدی از جمع دو عدد قبلی خود بدست می آید. اولین اعداد این سری عبارت اند از:

   

  13٬ 21٬ 34٬ 55٬ 89٬ 144٬ 233٬ 377٬ 610٬ 987٬ 1597٬ 2584٬ 4181٬ 6765٬ 10946٬ 17711

  این اعداد به نام لئوناردو فیبوناچی ریاضیدان ایتالیایی نام گذاری شده است.

  در واقع فیبوناچی در سال 1202 به مسئله عجیبی علاقمند شد. او می خواست بداند اگر یک جفت خرگوش نر و ماده داشته باشد و رفتاری برای زاد و ولد آنها تعریف کند در نهایت نتیجه چگونه خواهد شد. فرضیات اینگونه بود :

  - شما یک جفت خرگوش نر و ماده دارید که همین الآن بدنیا آمده اند.

  - خرگوشها پس از یک ماه بالغ می شوند.

  - دوران بارداری خرگوشها یک ماه است.

  - هنگامی که خرگوش ماده به سن بلوغ می رسد حتما" باردار می شود.

  - در هر بار بارداری خرگوش ماده یک خرگوش نر و یک ماده بدنیا می آورد.

  - خرگوش ها هرگز نمی میرند.

  حساب کنید پس از n ماه چند جفت از این نوع خرگوش خواهیم داشت؟


  پی نوشت 2 : خراطی

  خراطی شیوه ای از تولید محصولات چوبی است که طی آن و توسط ابزار و وسایل مختلف و عمدتاً به وسیلهٔ دستگاه خراطی اشیایی نظیر قلیان، گهواره، پایهٔ آباژور و ظروف مختلف ساخته و پرداخته می شود.خراطی ساختن اشیا از چوب است که سابقه ای بسیار طولانی دارد. بقایای نقش برجسته های کاخ داریوش در تخت جمشید نشان می دهد که تخت و چهارپایه و عودسوز آن به شیوهٔ خراطی تهیه شده است. شاردن جهانگرد فرانسوی نیز تحت تأثیر مهارت خراطان ایران قرار گرفته و سخن گفته است. حرفه خراطی از هنرهای مکانیکی است که ایرانیان توانسته اند از آن به خوبی بهره برداری کنند.

  خراطی چوب یکی از صنایع دستی سنتی ایران است که از زمانهای قدیم در این مرز و بوم رواج داشته و به طور معمول در مناطقی از کشور که چوب در آنجا بیشتر یافت می شود رایج است. در هنر خراطی اشیاء به صورت متقارن ساخته می شود اغلب از چوبهای نرم و اندکی مرطوب برای این کار استفاده می کنند. هنر خراطی از تراش و شکل بخشیدن به چوب در اثر حرکت دورانی دستگاه خراطی حاصل می شود. سابق بر این دستگاه خراطی مشتمل برچند ابزار دستی بود که از چوب ساخته و پرداخته می شد در حال حاضر این دستگاه علاوه بر تغییر شکل ظاهریش ازدو بازوی فلزی تشکیل شده است که با قرار گرفتن ومحکم شدن حجم چوبی میان آنها، وبا چرخش چوب حول یک محور کار و با استفاده از میله های فلزی (مغار)هر کدام درایجاد فرو رفتگی یا خراشیدگی خاصی استفاده می شوند.

  در خراطی چوب از دستگاه تراش افقی نسبت به تراش چوب استفاده می کنند. از جمله این اثارکه سابقهٔ تاریخی دارد، می توان به حجاری های تخت جمشیدنقوشی ازتخت وچهارپایه سلطنتی وعودسوزرا می توان نام برد. در هنر خراطی هرچه چوب فشرده تر ومحکم تر باشدمی توان به کارهای ظریف تر پرداخت وهمچنین دوام آن بیشتر می شود. یک نمونه ازانواع چوب خراطی می توان به چوب سپیدار اشاره کرد. وسیله کاران ها درقدیم چهارچوبی بود که رکاب داشت که سروته چوب رابه دهانه ان محکم کرده وتوسط کمانی چوب باحرکت دورانی حول محور خود می چرخد. امروزه این دستگاه برقی شده وکار خراطان تاحدودی راحت شده، نوع دیگر ابزار (مغار) است که سرآن شبیه ناخن می باشد. مغاربه چوبی که حول محور خود می چرخد، فشار وارد نموده تا شکل مورد نظررا خراطی کند.


  منبع: + و +

سوال خود را در مورد این مطلب مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها