حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • بررسی اثرگذاری معماری داخلی مراکز خرید بر ارتقای حس تعلق افراد به فضا نمونه ی مورد مطالعه : مرکز خرید نجم رشت

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/05/10
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/05/11
  • تعداد بازدید: 211
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  بررسی اثرگذاری معماری داخلی مراکز خرید بر ارتقای حس تعلق افراد به فضا نمونه‌ی مورد مطالعه : مرکز خرید نجم رشت

  معماران، طراحان و حتی صاحبان مراکز خرید این نکته را دریافته‌اند که طراحی داخلی و نمود ظاهری فضای  این مراکز از عوامل مهم در جذب مشتریان است. مشخص نمودن، بررسی، توجه و به‌کارگیری مناسب و صحیح این عوامل باعث افزایش تعداد مشتریان و تعداد دفعات بازدید از مرکز خرید و در واقع افزایش حس تعلق به فضا خواهد شد که این مسئله افزایش سودآوری اقتصادی و نهایتا موفقیت طرح معماری  را در بر دارد.

  در این پژوهش هدف شناسایی این عوامل و چگونگی اثرگذاری‌شان در ایجاد حس رضایت و تعلق‌خاطر در استفاده‌کنندگان فضا است. روش این تحقیق، روش پیمایشی است که از طریق پاسخگویی بازدیدکنندگان نمونه‌ی موردی، که مرکز خرید نجم شهر رشت است به پرسشنامه دریافتیم که استفاده‌کنندگان به مولفه‌هایی مانند نور و روشنایی، رنگ، مبلمان و چیدمان فضایی اشاره‌کرده‌اند.

  این عوامل از نظر آنان  بسیار چشم‌گیر، مهم و ملموس می‌باشند. بنابراین در این پژوهش تلاش شد تا جنبه‌های گوناگون فاکتورهای ذکر شده توسط استفاده‌کنندگان فضا را  بررسی کرده و چگونگی اثرگذاری‌شان را بر حضور طولانی‌تر و پدید آمدن احساس تعلق را تحلیل نماییم. مقوله‌ی تزیینات ظاهری، چیدمان فضایی، مبلمان، رنگ و محل تجمع بیشتر رده‌ی سنی جوان و خردسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این در حالی است که بزرگسالان اغلب مواردی از قبیل محل نشستن و استراحت و همچنین عوامل مرتبط با حمل‌ونقل و دسترسی غرفه‌ها و مغازه‌ها را مد نظر قرار می‌دهند.

  این پژوهش تاکید می‌کند که معماری داخلی مراکز خرید تاثیر بسیاری در ارتقای حس تعلق و تمایل بیشتر مشتریان به سپری کردن زمان بیشتر در این مراکز را دارد. به‌کارگیری صحیح فاکتورهای ایجادکننده‌ی حس تعلق عامل رضایت و به وجود آمدن احساس تعلق در افراد می‌شود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها