• نگاهی به بررسی پیامدها ، آثار و تبعات اجتماعی سوءاستفاده از زنان

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/05/19
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/05/19
  • تعداد بازدید: 228
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02166979519

  نگاهی به بررسی پیامدها ، آثار و تبعات اجتماعی سوءاستفاده از زنان

  سوءاستفاده نسبت به زنان یکی از پدیده‌هایی است که دارای پیشینه تاریخی، عوامل اولیه روانی و بیولوژیک است. یکی از اتهاماتی که از سوی افراد ناآشنا به آموزه‌های دین اسلام مطرح می‌گردد موضوع سوءاستفاده از زنان است. درحالی‌که اسلام با ظهور خویش درصدد ارتقاء شخصیت زن برآمد و با اختصاص سوره‌ای خاص به نام زنان یعنی سوره «نساء» بر تمام باورهای غلط خط بطلان کشید و با صراحت به بیان حقوق زنان پرداخت.

  امروزه دشمنان با غرض‌ورزی و با بهانه‌های واهی درصدد انتساب رفتار غیراخلاقی، غیر شرافتمندانه نسبت به زنان هستند. در همین راستا در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز به وظیفه دولت در انجام اقدامات لازم ازجمله تمهید برنامه‌های پیشگیرانه و تمهیدات قانونی و حقوقی به‌منظور رفع سوءاستفاده علیه زنان تاکید شده است.

  در قرآن مجید، روایات، بحث فقیهان و علمای اخلاق و منابع تفسیری شیعه و سنی نیز با دقت و ظرافت به این موضوع پرداخته شده است که در این زمینه برخی از قواعد کاربردی فقهی همانند قاعده لا ضرر، قاعده منع عسر و حرج و قاعده حفظ مصلحت فرد و جامعه در زمینه سوء‌استفاده علیه زنان از ملزومات به شمار می‌آید که می‌توان از آن برای جرم‌انگاری علیه زنان مورد استفاده قرار داد. به هر صورت باید پذیرفت که سوءاستفاده از زنان آثار و پیامدهایی را به دنبال دارد که شامل: پیامدهای جنسی (بارداری، عوارض جسمی و عفونی) پیامدهای روانی (اضطراب، افسردگی، اعتیاد، خودکشی، محرومیت عاطفی) است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها