حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • بررسی عوامل کالبدی موثر بر حضور امن زنان و اقشار آسیب پذیر در مجتمع های مسکونی؛ نمونه موردی: محله امامیه مشهد

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/05/29
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/05/29
  • تعداد بازدید: 296
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02634310514

  بررسی عوامل کالبدی موثر بر حضور امن زنان و اقشار آسیب‌پذیر در مجتمع های مسکونی؛ نمونه موردی: محله امامیه مشهد

  داشتن محیطی امن و احساس امنیت در فضا همواره از نیاز های اساسی انسان در جامعه و در فضای زندگی بوده است. در مجتمع های مسکونی به عنوان اولین فضا پیش از ورود به فضای وسیع تری نظیر جامعه، داشتن احساس امنیت جلوه مهم تری پیدا می کند. حضور امن در فضای زندگی باعث تقویت اعتماد به نفس انسان برای حضور در محیط ها و فعالیت های اجتماعی می شود. در جامعه ای که بیشتر فضاها جنسیتی طراحی شده اند و زنان سهم کمی از فضاهای عمومی دارند لزوم طراحی مجتمع های مسکونی براساس نیاز زنان باعث شکوفایی و تشویق آن ها به حضور موثر تر در جامعه می شود.

  فضاهایی که در ساعات مختلف شبانه روز بدون احساس ترس قابل استفاده باشند. هدف مطالعه حال حاضر پس از بررسی مبانی نظری و پیشینه تحقیق ، سنجش و بررسی فاکتور های کالبدی موثر بر امنیت زنان و اقشار آسیب پذیر است که از نتایج تحقیق استخراج شده است. سپس پرسش نامه هایی بین 196 نفر از ساکنین دو مجتمع مسکونی سامان و خانه سازی در محله امامیه مشهد که توسط نیروی انتظامی معرفی شده اند توزیع گردیده است .

  نتایج پرسش نامه توسط نرم افزار spss و آزمون های رگرسیون ، همبستگی و فاکتور آنالیز پیمایش شده اند و مهمترین عوامل موثر بر امنیت زنان طبق نظر ساکنین بدست آمده است که با توجه به شرایط خاص ساکنین منطقه مورد مطالعه راهکارهایی جهت بهبود طراحی و افزایش حضور پذیری امن زنان و اقشار آسیب پذیر ارائه می گردد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها