• بررسی تاثیر گناه در ایجاد برخی از بیماری ها و تبیین الگوهای آن بر پایه جهان بینی اسلامی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/21
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/21
  • تعداد بازدید: 300
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02122439850

  بررسی تاثیر گناه در ایجاد برخی از بیماری‌ها و تبیین الگوهای آن بر پایه جهان‌بینی اسلامی

  سابقه و هدف: طب جدید و سنتی در جهت تامین سلامت و درمان بیماری‌ها به شناخت علل ایجاد بیماری توجه جدی دارند. شناخت علت گام نخست در درمان بنیادی بیماری‌ها است. هدف این نوشتار بررسی چگونگی تاثیر گناه در بروز برخی از بیماری‌های جسمی و تبیین الگوهای آن بر پایه جهان‌بینی اسلامی بود.

  روش کار: این مطالعه از نوع کتابخانه‌ای و تحلیل محتوا است. ابتدا با جست‌وجو در منابع اصیل اسلامی، نرم‌افزارهای جامع‌التفاسیر و جامع‌الاحادیث و مقالات موجود در پایگاه‌های استنادی مانند آی.اس.سی، مگیران، اس.آی.دی و نورمگز داده‌های اولیه مرتبط با سوال تحقیق، جمع‌آوری و سپس این داده‌ها، با توجه به هدف پژوهش تجزیه‌و‌تحلیل و نتایج آن دسته‌بندی شد. مولفان مقاله تضاد منافعی گزارش نکرده‌اند.

  یافته‌ها: نتایج نشان می‌دهد که گناهان یکی از عوامل موثر در ایجاد برخی از بیماری‌های جسمی است؛ آیات و روایات نیز بر این تاثیرگذاری صحه گذاشته است. تحلیل یافته‌ها نشان می‌دهد که این تاثیرگذاری با سه الگو قابل تبیین است: تاثیر مستقیم با ایجاد اختلال در عملکرد اعضا، تاثیر غیرمستقیم با ایجاد مشکلات روحی-روانی و تاثیر بر اساس قانون علّیت و قاعده ناهماهنگی.

  نتیجه‌گیری: با عنایت به جاری‌بودن قانون علیت و اصل تاثیر و تاثر در همه موجودات مادی و غیرمادی، ماهیت گناه و معصیت، حرکت بر خلاف نظام تکوین است و این ناهماهنگی با نظام هستی می‌تواند موجب بروز برخی از اختلالات در نظام هستی ازجمله در بدن انسان و ایجاد بیماری‌های جسمی گردد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها