حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • اولویت بندی بازارهای هدف صادراتی صنعت فولاد بر اساس شاخص های جذابیت بازار در راستای تدوین استراتژی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/17
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/17
  • تعداد بازدید: 178
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  اولویت‌بندی بازارهای هدف صادراتی صنعت فولاد بر اساس شاخص‌های جذابیت بازار در راستای تدوین استراتژی

  انتخاب بازار برای شرکت هایی که بین المللی شده و حضور در بازارهای خارجی را به عنوان شرط بقای خود می بینند، یک مساله حیاتی می باشد. این موضوع هنگامی اهمیت بیشتری می یابد که سازمان ها با منابع محدود و لزوم استفاده بهینه از این منابع مواجه هستند و انتخاب درست بازارهای بین المللی تضمین کننده این موفقیت خواهد بود.  این پژوهش ابتدا با استفاده از مطالعات کتابخانه‌ای به شناسایی شاخص های جذابیت بازار پرداخته است.

  در ادامه و بمنظور تعیین جذابیت 45 کشور منتخب (که بیش از 76 درصد واردات ورق فولادی در سطح دنیا در طی سال های گذشته را دارا می باشند)، 11 شاخص جذابیت بازار با نظر خبرگان انتخاب و اولویت بندی گردیدند. با استفاده از اوزان بدست آمده، و پس از استخراج داده‌های واقعی شاخص های جذابیت بازار برای 45 کشور منتخب، با استفاده از روش تاپسیس اقدام به اولویت بندی این بازارها گردید. سپس 45 کشور مذکور، طبقه بندی گردیدند.

  نتایج نشان می دهد کشورهای اروپای غربی و حاشیه خلیج فارس به عنوان بازارهای با پتانسیل و جذابیت بالا می باشند. همچنین این پژوهش بازارهای جذاب جدیدی را در شرق آسیا نظیر چین، ویتنام، کره جنوبی و ژاپن معرفی می نماید که دارای حجم واردات و مصرف قابل توجهی می باشند که نیاز به استراتژی متفاوت و تدوین برنامه بازاریابی جامع دارند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها