• نقش سگ های ولگرد در تعارض با انسان و حیات وحش در محیط شهری و راهکارهای تعدیل آن مطالعه موردی: شهر رباط کریم

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/18
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/18
  • تعداد بازدید: 487
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  نقش سگ‌های ولگرد در تعارض با انسان و حیات وحش در محیط شهری و راهکارهای تعدیل آن؛ مطالعه موردی: شهر رباط‌کریم

  امروزه زندگی شهری با چالشی جدید به نام حضور سگ‌های ولگرد در محیط‌های شهری مواجه است. هدف از پژوهش حاضر بررسی مهم‌ترین مصادیق تعارض و مهم‌ترین راهکارهای تعدیل تعارض سگ- انسان و سگ- حیات‌وحش در شهر رباط‌کریم است. بدین منظور با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند، 40 نفر از افراد دانشگاهی، بخش اجرایی که شامل بهداشت و درمان، دامپزشکی، اداره محیط زیست، شهرداری (واحد خدمات شهری، حمل و نقل، مدیریت پسماند و فضای سبز)، اعضای سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی و خبرنگاران محلی انتخاب و با آنها مصاحبه به روش ساختار نیافته صورت گرفت.

  سپس با استفاده از روش تحلیل محتوی کیفی استقرایی، یافته‌های حاصل از مصاحبه تفسیر و طبقه‌بندی شدند. بدین صورت که با استفاده از روش کدگذاری باز، اولین معانی استخراج شده از مصاحبه‌‌ها، «مفاهیم»؛ مقوله‌‌بندی مفاهیم، «کدهای فرعی»؛ و مقوله‌‌بندی کدهای فرعی، «کدهای اصلی» استخراج شدند.

  نتایج نشان دادند که در ارتباط با مهم‌ترین مصادیق تعارض و مهم‌ترین راهکارهای تعدیل تعارض سگ- انسان و سگ- حیات‌وحش در شهر رباط‌کریم به ترتیب شامل 30 و 24 مفاهیم، 13 و 12 کد فرعی و 6 و 7 کد اصلی وجود دارند. همچنین مفاهیم «احتمال گاز گرفتگی و ابتلا به ویروس‌های هاری و تب مالت » و «جمع‌آوری سگ‌ها از سطح شهر»، به ترتیب پر تکرار‌ترین مفاهیم هستند.

  مهم‌ترین مصادیق تعارض و مهم‌ترین راهکارهای تعدیل تعارض سگ- انسان و سگ- حیات‌وحش در شهر رباط‌کریم به ترتیب با 24 و 19 تکرار بیان شده است. با انجام راهکارهایی از قبیل تعامل ادارات ذی‌ربط، احداث کمپ نگهداری از سگ‌های بلاصاحب و اقدامات اجتماعی می‌توان به تعدیل تعارض سگ- انسان و سگ- حیات‌وحش در شهر رباط‌کریم کمک شایانی نمود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید