• بررسی تاثیر استفاده از میراگرهای ویسکوز بر عملکرد لرزه ای قاب های خمشی فولادی تحت اثر پدیده توالی لرزه ای در حوزه نزدیک گسل

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/10/24
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/10/24
  • تعداد بازدید: 170
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 04136661065

  بررسی تاثیر استفاده از میراگرهای ویسکوز بر عملکرد لرزه ای قاب های خمشی فولادی تحت اثر پدیده توالی لرزه ای در حوزه نزدیک گسل

  باتوجه به لرزه خیزی کشور ایران و وقوع خسارات جانی و مالی جبران ناپذیر در طول سالیان گذشته و به منظور کاهش این خسارات تحت اثر بارهای جانبی میتوان از روش های کنترل استفاده نمود. کنترل ارتعاشات روشی کم هزینه در بین روش های مختلف بهبود رفتار لرزه ای سازه ها می باشد که منجر به کاهش پاسخ های سازه تحت بارهای دینامیکی می شود. سیستم های کنترل به چهار دسته غیرفعال، فعال، نیمه فعال و ترکیبی تقسیم می شوند. در این پژوهش در ابتدا برای صحت مدل سازی، از مقاله تحلیلی انجام شده توسط دیگر محققین استفاده و نتایج کار باهم مورد مقایسه قرار گرفته شده است.

  سپس 6 قاب بدون میراگر و 6 قاب با میراگر ویسکوز با تعداد طبقات یکسان، تحت عنوان کوتاه مرتبه 3، 5، میان مرتبه 7، 10 و بلندمرتبه 12، 15 طبقه در نرم افزار ایتبس براساس آیین نامه 360 aisc ، مبحث ششم و مبحث دهم مقررات ملی ساختمان بارگذاری، طراحی و کنترل شده است. نتایج نشان دهنده افرایش و بهبود عملکرد سازه دارای میراگر ویسکوز نسبت به سازه معمولی می باشد. کاهش جابجایی طبقات می تواند به مسائلی همچون کاهش درز انقطاع دو ساختمان و همچنین آسایش ساکنین به هنگام وقوع زلزله کمک کند.

  کاهش دریفت طبقات می تواند به مسائلی همچون بهبود رفتار اجزای غیرسازه ای و نازک کاری کمک نماید. وجود میراگر ویسکوز باعث کاهش تغییر مکان و دریفت طبقات حتی به میزان 90 درصد شده است. وجود میراگر ویسکوز باعث یکنواختتر شدن دریفت طبقات می شود. وجود میراگر ویسکوز باعث کاهش نیروهای وارد شده به اعضا و افزایش ظرفیت سازه می گردد. به صورت یک نتیجه گیری کلی استفاده میراگر ویسکوز نتایج قابل قبولی در پاسخ های سازه ای داشته و رفتار و ظرفیت سازه را افزایش داده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها