حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • بررسی و مطالعه تاثیر آب وهوا بر رویش و رشد انواع پوشش گیاهی در شهرستان خواف (مطالعه موردی حوضه لاج)

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/02
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/02
  • تعداد بازدید: 121
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 09394668909

  بررسی و مطالعه تاثیر آب وهوا بر رویش و رشد انواع پوشش گیاهی در شهرستان خواف (مطالعه موردی حوضه لاج)

  عوامل متعددی در استقرار، رشد و تولید محصول گونه های گیاهی و بطور کلی پوشش گیاهی منطقه ای دخالت دارند، که بطور خلاصه می توان به عوامل اقلیمی (نزولات آسمانی، دمای متوسط، حداقل و حداکثر، روزهای یخبندان سال، رطوبت نسبی هوا) عوامل خاکی (چینه شناسی فیزیک، شیمی و عمق خاک) عوامل زنده (انسان، حیوانات و حشرات) و غیره می توان اشاره نمود. آب و هوا، خاک و گیاهان بعنوان عناصر مهم تشکیل دهنده هر اکوسیستم بوده که همواره در طول زمان با یگدیگر در تعامل بوده اند تغییرات هریک از آنها بسته به نوع و شدت و زمان تغییرات و... بطور محسوس و یا نامحسوس در عناصر دیگر اثرات متفاوتی را بر جای می گذارد.

  دما و بارندگی جزو متغیرهای مهم جوی محسوب می گردند که نقش مهمی در زندگی گیاهان دارند که تغییر در آنها منشاء بسیاری از تغییرات فیزیکی، شیمیایی، زیست محیطی محسوب می شود. محققان دانسته های بارش و دمایی را در اجرای اهداف علمی اقتصادی و صنعتی به خصوص در سالهای اخیر بکار می گیرند.

  حضور گونه ها و تیپ ها و جوامع مختلف گیاهی در هر منطقه ناشی از تاثیرات عواملی است که در طی سالیان متمادی اثر گذشته و جوامع پایدار در اکوسیستم ها بوجود آمده است، و نقش عوامل مختلف در همه مناطق یکسان نیست لذا ما در این تحقیق ابتدا جوامع و تیپهای مختلف گیاهی موجود در حوضه لاج خواف را مورد بررسی و تفکیک نموده و بعد از آن با بررسی سایر عوامل اکولوژیک اثر عوامل مختلف را در چگونگی تغییرات وجود این جوامع مورد کنکاش قرارداده و در نهایت اعلام خواهیم نمود که در هریک از تیپهای گیاهی موجود چه عواملی موثرتر و نقش بیشتری ایفا نموده که راهنمودی برای اجرای پروژه های احیاء و اصلاح مراتع و توصیه گونه های پیشنهادی برای اجرای پروژه های مرتعداری درمناطق دیگر خواهد بود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها