• بهینه سازی سنتز نانوکامپوزیت سدیم آلژینات/ اکسید گرافن/اکسیدمنیزیم با بالاترین فعالیت ضد باکتریایی با روش تاگوچی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/20
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/20
  • تعداد بازدید: 138
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 09216189337

  بهینه سازی سنتز نانوکامپوزیت سدیم آلژینات/ اکسید گرافن/اکسیدمنیزیم با بالاترین فعالیت ضد باکتریایی با روش تاگوچی

  آلژینات پر کاربردترین ماده قالب گیری در دندانپزشکی است که آلودگی آن همواره باعث ایجاد چرخه انتقال عفونت می شود. به همین علت ضدعفونی کردن مواد قالب گیری و قالب های تهیه شده قبل از استفاده توصیه می شود. امروزه با گسترش روز افزون علم و دانش بشری، استفاده از نانوفناوری جهت ساخت ترکیبات ضدمیکروبی با کیفیت جهت پیشگیری و درمان در دندان پزشکی حائز اهمیت می باشد.

  بدین منظور مطالعه حاضر با هدف بهینه سازی تولید نانوکامپوزیت سدیم آلژینات/ اکسید گرافن/اکسیدمنیزیم و ارزیابی میزان فعالیت ضدباکتریایی آن برعلیه پاتوژن دهانی استرپتوکوکوس موتانس انجام شد. با استفاده از روش تاگوچی 9 آزمایش با شرایط مختلف جهت سنتز نانوکامپوزیتها با استفاده از روش سنتز درجا طراحی شد.

  میزان فعالیت ضدباکتریایی نانوکامپوزیتهای سنتز شده با استفاده از روش میزان واحد تشکیل کلنی (cfu) محاسبه گردید. نتایج نشان داد که در نانوکامپوزیت سدیم آلژینات/ اکسید گرافن/اکسیدمنیزیم سنتز شده در شرایط آزمایش 3، میزان مهار رشد باکتری به بیشترین مقدار به میزان cfu/ml 0.81 رسید. با توجه به فعالیت مطلوب نانوکامپوزیت سدیم آلژینات/ اکسید گرافن/اکسیدمنیزیم به عنوان یک عامل ضدمیکروبی، میتوان از آن جهت تهیه ماده قالب گیری دندانی و کنترل عفونت دهان و دندان استفاده نمود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها