حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • تأثیر عملکرد مدیریت شهری در فرآیند توسعه پایدار سیاسی با تأکید بر نقش دوسویه مشارکت و سرمایه های اجتماعی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/08/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/08/01
  • تعداد بازدید: 718
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  تأثیر عملکرد مدیریت شهری در فرآیند توسعه پایدار سیاسی با تأکید بر نقش دوسویه مشارکت و سرمایه‌های اجتماعی

  از عوامل اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سرمایه اجتماعی است. سرمایه اجتماعی مفهومی چندلایه است که در سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی، اقتصاد و علوم سیاسی مطرح شده است. با عنایت به اینکه سرمایه‌های اجتماعی از الزامات توسعه (اجتماعی و سیاسی) می‌باشد و ایجاد و ارتقای سرمایه اجتماعی نیز مستلزم، اعتماد و آگاهی و مشارکت اجتماعی می‌باشد.

  بر مبنای این رویکرد بنا گردیده تا در این پژوهش به تحلیل و ارزیابی بعد مشارکتی سرمایه‌های اجتماعی پرداخته و نقش اثرگذار مدیریت شهری به‌عنوان نزدیک‌ترین مؤلفه حاکمیت به زندگی مردم را در جلب رضایت شهروندان از خدمات ارائه‌شده از سوی مدیریت شهری به ایشان و به‌طورکلی برآیند عملکرد مدیریت شهری در ایجاد و آفرینش مشارکت اجتماعی در جهت ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی و به‌تبع آن ایجاد و رونق توسعه را موردبررسی قرار دهد.

  دراین‌ارتباط بایستی بر اهمیت شهرداری‌ها به‌عنوان بازوان قدرتمند و اجرایی مدیریت شهری در فرآیند جلب مشارکت و آفرینش سرمایه‌های اجتماعی در راستای توسعه تأکید نمود. در این رابطه ضمن تعریف شاخصه‌های مشارکت، سرمایه‌های اجتماعی و توسعه، به تبیین رابطه مشارکت‌های اجتماعی و ایجاد و ارتقاء آن و تأثیرگذاری بر سرمایه‌های اجتماعی پرداخته، همچنین سرمایه اجتماعی را به‌عنوان مؤلفه‌ای تأثیرگذار بر توسعه و پایداری آن می‌داند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها