• بررسی و تحلیل اشعار محمود درویش با رویکرد ادبیات مقاومتی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/15
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/08/05
  • تعداد بازدید: 130
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: 02171053199

  بررسی و تحلیل اشعار محمود درویش با رویکرد ادبیات مقاومتی

  ادبیات پایداری یا ادبیات مقاومت، نوعی از ادبیات است که تحت تاثیر شرایطی مانند جنگ، اشغال، ظلم و ستم، خفقان وغیره نوشته می شود و مضمون آن، تشویق به مقاومت در برابر جریان ظلم و جور است. این نوع ادبی، در آفریقا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه ظهور کرده است. مسئله فلسطین و مقاومت مردمی شکل گرفته در برابر آن، از برجسته ترین موضوعات در ادبیات عرب و خصوصا در ادبیات فلسطین است. محمود درویش از معروف ترین شاعران شعر مقاومت، با عشقی که در دل داشت، هم وطنان فلسطینی خود را تشویق به مقاومت می کرد.

  در اشعار او دفاع از مردم مظلوم و داغدار و دشمنی با رژیم غاصب صهیونیستی به چشم می خورد و همین مسئله به اشعار او روح حماسی و مقاومتی بخشیده است. او که از کودکی با رنج، آوارگی، تبعید، زندان و دوری از وطن مانند همزادی بزرگ شده، تاثیر این رنج ها به تمام سطور شعرش کشیده شده است.

  در این مقاله، به بررسی اشعار محمود درویش از نگاه مقاومتی پرداخته و رویکردهای شعر این شاعر را در مواجه با موضوع اشغال فلسطین مورد بررسی قرار خواهم داد. رویکرد هایی مثل: بیان رابطه میان مقاومت و مفاهیم دینی، بیان نقش کلام در اینجاد غرور ملی، امید به آینده در سایه توجه به ظرفیت ها و امکانات خود، بیان پیامد های منفی جنگ، تاکید بر حفظ هویت ملی، رنگ و بوی مذهبی دادن به شعر، بیان مسائل آوارگان، توصیه به فرار نکردن از اشغال گران، استفاده از واژگانی خشم آلود و معرفی الگو هایی از افراد متعهد به کشور.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها