• تبیین مفهوم نظام سلامت از دیدگاه مقام معظم رهبری: پژوهشی کیفی بر مبنای تحلیل محتوا

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/13
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/13
  • تعداد بازدید: 185
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02122439850

  تبیین مفهوم نظام سلامت از دیدگاه مقام معظم رهبری: پژوهشی کیفی بر مبنای تحلیل محتوا

  سابقه و هدف: بهداشت و سلامت در جوامع امروزی جزء اولویت‌های هر حکومتی است که از نتایج آن می‌توان به توان اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی برآمده از نیروی انسانی سالم اشاره کرد. این مقاله به بررسی مولفه‌ها و شاخص‌های بهداشت و سلامت و همچنین به معرفی الگوی مفهومی درباره‌ی آن از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداخته است.

  روش کار: این پژوهش به‌صورت کیفی و با روش تحلیل محتوا به‌منظور تبیین مفاهیم، شاخص‌ها و مولفه‌های بهداشت و سلامت در اندیشه‌های مقام معظم رهبری صورت گرفته است. جامعه‌ی آماری شامل تمامی بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی سال‌های 1380 تا 1395 است که با استفاده از داده‌های کتابخانه‌یی طبقه‌بندی ‌شده است. در این پژوهش همه‌ی موارد اخلاقی رعایت شده است. علاوه‌براین، نویسندگان مقاله هیچ‌گونه تضاد منافعی گزارش نکرده‌اند.

  یافته‌ها: در شاخصه‌های بهداشت و سلامت از منظر مقام معظم رهبری 18 شاخص کلیدی به‌دست آمده که عبارت است از: تولید ملی، پیشروی کار، ابتکار علمی، توسعه و پیشرفت، حفظ گفتمان علمی، سرعت پیشرفت علمی، عمل به وظایف، خطرپذیری، اولویت‌گذاری، استعداد، مسائل فرهنگی، برخورد مناسب با بیمار، آینده‌نگری، نگرش درست، تجاری‌سازی، آموزش و پرورش، ورزش و سلامت همگانی.

  نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، مولفه‌های بهداشت و سلامت از منظر مقام معظم رهبری، سه عنصر اصلی پویایی، خودکفایی و جهانی شدن را شامل می‌شود. با الهام گرفتن از این بیانات و سرلوحه‌ی کار قرار دادن آنها می‌توان در زمینه‌ی بهداشت و سلامت جامعه‌ای سالم‌تر، اقتصادی قوی‌تر، مردمی رضایتمندتر و در نهایت کشوری مقتدر و خودکفا و بی‌نیاز از دیگر کشورها ساخت.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها