• برنامه ریزی، کنترل و مدیریت پروژه با استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/11/06
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/11/06
  • تعداد بازدید: 194
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02188027579

  برنامه‌ریزی، کنترل و مدیریت پروژه با استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان

  امروزه، در صنایع معماری، مهندسی و ساخت و ساز (aec)، اجرای تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریت به ویژه با افزایش مقیاس پروژه‌ها، بسیار ضروری است. در حالی که جستجوی تکنیک‌ها و ابزارهای بهتر همواره ادامه دارد، مدل سازی اطلاعات ساختمان (bim) یکی از امیدوار کننده ترین پیشرفت‌ها در این صنایع است که نشان دهنده تصویری دیجیتال از مشخصات فیزیکی و عملکردی یک پروژه به منظور ایجاد یک مبنای قابل اعتماد برای تصمیم‌گیری‌ها در طول چرخه حیات آن است (استاندارد ایزو، 2011) و پروژه را به صورت چند بعدی ارائه می‌دهد.

  داده‌های هندسی مدل شده و مهمتر از همه داده‌های مرتبط با پروژه مانند عملکرد عناصر، مشخصات مواد، جزئیات اجرا، برنامه، هزینه و غیره نیز با مدل ذخیره می‌شوند. bim همچنین بسیاری از کارکردهای مورد نیاز برای مدل سازی چرخه عمر ساختمان را در خود جای داده و زمینه را برای ایجاد طراحی و قابلیت‌های جدید ساخت و تغییر در نقش‌ها و روابط بین تیم پروژه فراهم ‌می‌آورد. هدف این است که در تمام مراحل پروژه یک الگوی واحد برای همه ذینفعان فراهم شود.

  در این مقاله، چالش‌های اصلی در روش فعلی مدیریت و کنترل پروژه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و اینکه مدیریت پروژه بر مبنای bim چگونه بر این چالش‌ها غلبه می‌کند. به بررسی چگونگی استفاده از bim برای مدیریت و جمع آوری اطلاعات برای ساختن مدل bim پرداخته شد. مزایای ‌‌‌برنامه‌ریزی، برآورد هزینه، پایداری و مدیریت تأسیسات مبتنی بر ابعاد چند گانه bim در حوزه ‌‌‌برنامه‌ریزی، کنترل و مدیریت پروژه و ساخت بررسی گردید. در پایان توضیح مختصری درباره بستر‌های نرم افزاری bim و نحوه انجام کار با آنها داده شد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها