• اهمیت جلبک ها در مطالعات زیست محیطی کلان شهر تهران

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/08/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/08/01
  • تعداد بازدید: 533
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 09358840365

  مقدمه و هدف: تهران با شرایط خاص جغرافیایی، از ابعاد مختلف اکولوژیکی و آلاینده‌ها دارای اهمیت قابل‌ ملاحظه ‌ای می‌باشد. از سوی دیگر، جلبک ‌ها خصوصاً دیاتوم‌ها مقام نخست را در شاخص ‌های اکولوژیک اعم از محیط‌ های طبیعی و انسان‌ ساخت به خود اختصاص می‌دهند.

  روش بررسی: نمونه‌ های جلبکی و همچنین گزارشات مستند از نقاط مختلف تهران طی نیم قرن اخیر، بطور سیستماتیک بررسی شدند و اطلاعات پایه طبقه ‌بندی گردید. انواع جلبک‌ های زیان‌آور با پارامترهایی نظیر اختلال در شبکه‌ های آبرسانی، انگلی بودن، ایجاد لجن، تغییر رنگ آب، چسبندگی به دیواره‌ها، خوردگی سازه ‌های بتونی یا فلزی، طعم و بوی ناخوشایند، ارزیابی شدند. علاوه ‌براین، انواع جلبک‌ ها با قابلیت پایش آلودگی ‌ها در منابع آب و خاک و پساب ‌ها اعم از شهری و صنعتی در مناطق مختلف استان تهران مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته ها: برای تجزیه و تحلیل داده‌ها اعم از نوشتاری، توصیفی و رقومی، با استفاده از الگوریتم شناسایی الکترونیک (eid) یک مدل نرم ‌افزاری جامع طراحی و تدوین گردید. با داده‌پردازی اطلاعات پیرامون تنوع زیستی جلبک‌های گزارش شده از استان تهران تعداد 314 شناسه (id) متعلق به چهار سلسله chromista و eubacteria و plantae و protozoa مشخص گردید.

  نتیجه گیری: در بررسی تطبیقی پراکنش تنوع جلبک ‌های استان تهران، میزان تشابه با تعداد 21 استان دیگر قابل تامل می ‌باشد. بدین ترتیب، با توجه به ساختار ساده ولی توانمند مدل ارایه شده، می توان از این دانش فنی در سایر نقاط کشور نیز استفاده نمود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها