• تجزیه فتوکاتالیستی رنگ با نانوذرات دی اکسید تیتانیوم

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/08/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/08/01
  • تعداد بازدید: 939
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 09358840365

  مقدمه و هدف: تجزیه فتوکاتالیستی رنگ توسط نانو ذرات tio2 دارای مزایای زیادی از جمله عدم نیاز به انرژی بالا و بازدهی بالا، معدنی‌سازی کامل در زمان ماند کمتر و ... می‌باشد. سرعت تجزیه با افزایش غلظت ذرات tio2 و غلظت رنگ تا یک سطح خاص، افزایش می‌یابد. حدود 1 تا 20 درصد رنگ مورد استفاده در رنگ ‌آمیزی در حین عملیات از دست می‌رود و وارد پساب می‌شود. از اینرو رنگ یکی از آلاینده‌های مهم در فاضلاب صنایع نساجی می‌باشد. برخی روش‌های متداول در حذف رنگ شامل سوزاندن، تصفیه بیولوژیکی، اکسیداسیون پیشرفته، ازن‌زنی، و جذب روی فازهای جامد می‌باشند هدف از این مطالعه بررسی کاربرد و عوامل موثر در حذف رنگ با استفاده از tio2 بود.

  روش بررسی: این مطالعه بصورت مروری بر مطالعات انجام شده بر روی نانو ذرات tio2 در حذف رنگ، و جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی sciencedirect, pup med, iranmedex, irandoc, sid, springer  و غیره انجام گردیده است.

  نتیجه گیری: با توجه به مزایای ذکر شده برای تجزیه فتوکاتالیستی توسط نانو ذرات tio2، به‌نظر می‌رسد که این روش، راهکاری مناسب برای تجزیه و تخریب رنگ موجود در پساب صنایع نساجی باشد. ph بهینه برای تجزیه فتوکاتالیستی توسط نانوذراتtio2 ،ph اسیدی می‌باشد. افزایش دما نیز موجب تسریع انجام واکنش می‌شود

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها