دومین همایش ملی حکمت و ادبیات در فرهنگ و تمدن اسلامی
سطح پشتیبانی : طلایی
همایش ، رویداد ، ژورنال
اینستاگرام تی پی بین
تاکنون مقاله ای برای این رویداد ثبت نشده است!!!
 • دومین همایش ملی حکمت و ادبیات در فرهنگ و تمدن اسلامی
  دسته بندی ها : زبان و ادبیات فارسی - زبان و ادبیات عربی - علوم انسانی - هنر
  سطح رویداد : ملی
  نوع رویداد : حضوری
  مهلت ثبت نام : 1401/10/15
  تاریخ انتشار : 1401/07/27
  دبیرخانه رویداد : دبیرخانه دائمی رویداد
  وضعیت رویداد : برگزار شده
  جزئیات بیشتر رویداد
  • مهلت ارسال چکیده : 1401/09/30
  • مهلت ارسال مقاله : 1401/10/10
  • زمان برگزاری : 1401/10/21
  • شهر محل برگزاری : زاهدان
  • دبیرخانه رویداد : دبیرخانه دائمی رویداد
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد : 09178237840
  • ایمیل دبیرخانه رویداد: m.salari11[at]yahoo.com

  دومین همایش ملی حکمت و ادبیات در فرهنگ و تمدن اسلامی

  «حکمی سازی» از مولفه های اساسی تعالی علوم انسانی است که دو مولفه روزآمدی و بومی سازی نیز از آثار حکمی سازی می باشد. در «علوم انسانی حکمی» مبانی هستی شناختی، معرفت شناختی، دین شناختی، روش شناختی و ارزش شناختی حکمت و معارف اسلامی در برنامه های علوم انسانی و هنر اشراب می گردد و علم نافع در دستورکار فعالان علمی قرار می گیرد.

  این بدین جهت است که  تمام نظریه های علوم انسانی مبتنی بر مبانی (بنیادها و روش ها) هستند. یعنی دیدگاه نظریه پرداز درباره چیستی جهان، معرفت، انسان، جامعه، ارزش های انسانی، نقش دین در حیات بشری و روش معتبر به نظریه او جهت و معنا می دهد.

  تحقق این سیاست با ابلاغ امکان پذیر نیست و نیازمند استفاده از ابزارهای متناسب برای نهادینه نمودن این امور در جامعه علمی است. برگزاری نشست ها و همایش های علمی از مهم ترین ابزارهای ترویج یک گفتمان و اعمال سیاست های تشویقی در تولید علم است.

  دومین همایش ملی حکمت و ادبیات در فرهنگ و تمدن اسلامی

  محورهای همایش:

  ادبیات و زبان شناسی:

  پیشینه و نظریه های زبان شناختی در تمدن اسلامی نقادی مبانی نظریه های زبان شناختی رایج حکمت اسلامی و اعتبارهای زبانی حکمت اسلامی و ادبیات فارسی حکمت اسلامی و ادبیات عربی حکمت اسلامی و ادبیات ملل (فرهنگ زبان، هویت و نقد) حکمت اسلامی و زبان شناسی شناختی حکمت اسلامی در باب فرهنگ هویت و نقد

  فرهنگ و تمدن و تاریخ:

  مناسبات علم و فرهنگ در تمدن اسلامی طبقه بندی علوم در تمدن اسلامی نقش علوم تاریخ در تمدن اسلامی نقش علوم ریاضیات در تمدن اسلامی نقش علوم نجوم در تمدن اسلامی نقش علوم پزشکی در تمدن اسلامی نقش علوم جغرافیا در تمدن اسلامی نقش علوم فلسفه در تمدن اسلامی نقش علوم فیزیک در تمدن اسلامی نقش علوم شیمی در تمدن اسلامی نقش علوم هنر و معماری در تمدن اسلامی تاریخ تمدن اسلامی در ایران تاریخ تمدن اسلامی در افریقا تاریخ تمدن اسلامی در اروپا ادوار تمدن اسلامی و علل افول تمدن اسلامی مولفه های احیای تمدن اسلامی

مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها