• مبانی مداخله به منظور احیاء عصارخانه های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری؛ مطالعه موردی: احیاء عصارخانه های رضوی و صالحی فرخشهر

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1399/04/30
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/10/15
  • تعداد بازدید: 120
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: -

  مبانی مداخله به منظور احیاء عصارخانه های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری؛ مطالعه موردی: احیاء عصارخانه های رضوی و صالحی فرخشهر

  آثار به جامانده از حیات اجتماعی در نقاط مختلف ایران، نشان از تاریخ پویا و مردمان سخت کوش این مرزوبوم داشته است. از مهمترین بناهایی که نقش اقتصادی- صنعتی در زمانی نه چندان دور داشته اند عصارخانه ها می باشند. عصارخانه ها، کارخانه های روغن گیری پیشرفته و کوچک با ساختارهای پیچیده، مؤید ویژگی های اقتصادی کشاورزی و صنعتی بوده و از طرفی دارای ساختار معماری جالب و درخور توجهی بوده اند.

  به خصوص شیوه ی معماری عصارخانه های کهن جلب توجه فراوان می کند و کیفیت ساختمانی این آثار، ازلحاظ انواع تیرها و سنگ ها و آسیاها و خمره ها و نیز نحوه ی نصب هریک، حائز اهمیت می باشد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن صنایع ماشینی، کارخانه های سنتی کمکم رو به فراموشی رفته اند و از رونق افتاده اند.

  در استان چهارمحال و بختیاری، تعدادی از این بناهای ارزشمند وجود داشته اند که بیشتر آنها به فراموشی سپرده شده یا ازمیان رفته اند. این پژوهش با به کارگیری روش تحقیق توصیفی- تحلیلی سعی دارد تا مبانی نظری و عملی شایسته ای را برای احیاء و سامانده ی عصارخانه های این منطقه ارائه داده و به حفاظت بهتر این بناها کمک نماید. این مقاله از طریق مطالعات نظری و بررسی نمونه های موردی واقع در شهر فرخشهر، درنهایت به تدوین و ارائه مبانی نظری و عملی ای می پردازد که می توانند به منظور احیای عصارخانه های برجای مانده از ادوار گذشته به شکل اصولی و علمی منجر گردند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها