حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • تفکیک یا تعادل قوا: رویکرد مونتسکیو در کتاب روح القوانین

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/10/13
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/10/13
  • تعداد بازدید: 397
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 63877021

  تفکیک یا تعادل قوا: رویکرد مونتسکیو در کتاب روح‌القوانین

  مدت های مدیدی است که هر جا سخن از تفکیک قوا به میان می آید، نویسندگان بلافاصله به نام شارل دو مونتسکیو به عنوان مؤسس این نهاد در حقوق عمومی اشاره می کنند و طبیعتاً به معروفترین اثر وی یعنی «روح‌القوانین» نیز به عنوان منبع تأسیس این نهاد، استناد می‌کنند.

  این استناد به حدی است که گویی تفکیک قوا، زاده مونتسکیو است. اما مداقه در این اثر شگرف مونتسکیو نشان می‌دهد که این اندیشمند به جز یک مورد، در هیچ کجای متن کتاب خویش به عبارت «تفکیک» در ارتباط با قوا اشاره ای ندارد؛ بلکه آنچه از روح کلی روح‌القوانین قابل استنتاج است، توازن و تعادل قواست و نه تفکیک قوا.

  مونتسکیو در جای جای اثر خویش علی‌الخصوص در فصل ششم از باب یازدهم آزادی سیاسی ناشی از تعاون و توازن قوای سه گانه را می ستاید. بنابراین می توان گفت نه آنهایی که او را به عنوان بنیان‌گذار تفکیک قوا ستوده اند و نه آنهایی که بر او به همین عنوان تاخته اند، فهم درستی از آنچه مونتسکیو در باب تقسیم و توازن قدرت داشته است، نداشته‌اند. این مقاله بر آن است تا با بررسی سیر تحولی تفکیک قوا و خوانش جدید از کتاب روح‌القوانین، ایده واقعی مونتسکیو را در این باب بیان نماید.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها