• همکاری های قضایی در عرصه بین الملل در مواجهه با انتقال محکومان

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/11/09
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/11/09
  • تعداد بازدید: 282
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 2166979526

  همکاری های قضایی در عرصه بین الملل در مواجهه با انتقال محکومان

  استرداد نوعى معاضدت قضائى است که یک دولت، فردى را به منظور انجام‏ تعقیبات قضائى یا اجراى حکم کیفرى قطعى و لازم الاجرا به دولت دیگرى تسلیم‏ مى‏ کند. در گذشته، این نوع معاضدت قضائى بین الدّولى اساسا بر پایه دوستى بین‏ دولت ها استوار بود ولى، در حال حاضر، بیشتر به منظور همکارى در زمینه مبارزه با بزهکارى بین المللى و تضمین حمایت از حقوق بشر انجام مى‏ گیرد. ضرورت کمک به اصلاح شدن مجرم، باب جدیدی از معاضدت بین المللی در امور جزایی را فرا روی دولت ‏ها گشوده است.

  بدین ترتیب، انتقال زندانی از کشور صادر کننده حکم به کشور متبوع او جهت سپری نمودن دوران محکومیت خود به عنوان یکی از ابزارهای این همکاری دو جانبه به حساب می آید. یکی از موضوعات مهم و پراهمیت حقوق بین الملل در دوران معاصر مسئولیت بین المللی دولت است؛ زیرا که این موضوع رابطه نزدیکی با دیگر حوزه‌های حقوق بین الملل بویژه مبحث صلح و امنیت بین المللی دارد. بنابراین تبیین دقیق مسئولیت بین المللی دولت و ملزم بودن به آن، موجب توسعه ضمانت اجرای حقوق بین الملل است.

  بر مسئولیت بین المللی دولت آثاری مفید و ارزشمند مترتب است؛ لزوم جبران خسارت مادی و حتی در مواردی معنوی از زیان دیده نمونه بارز چنین آثاری است. توسعه این نهاد حقوقی سبب تضمین منافع قدرت‌های کوچک در مقابل قدرت‌های بزرگ است. به نظر می رسد رسیدگی و پرداختن به ابعاد مختلف این گونه مباحث بدلیل اهمیت فراوانی که در عرصه جهانی دارد می‌تواند بسیاری از حوزه های ارتباطات بین دولت ها و چالش های حقوقی پیش رو را که در عرصه جهانی مطرح می گردد را مرتفع نماید.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید