• جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/15
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/15
  • تعداد بازدید: 186
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 29903136021

  سلامت روحی - روانی کارکنان در ایران مورد مطالعه: صنعت بانکداری و پرداخت ‏الکترونیک

  هدف: هدف از پژوهش حاضر، بررسی ابعاد تشکیل‌دهنده سلامت روحی ـ روانی کارکنان در ایران است.

  طراحی/ روش‌شناسی/ رویکرد: در این راستا شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت الکترونیک به‌عنوان جامعه هدف انتخاب شدند. به این ترتیب که با 50 نفر از رده‌های گوناگون (مدیر، سرپرست و کارشناس) از سه شرکت بزرگ در این صنعت مصاحبه‌های عمیق و نیمه‌ساختار یافته صورت گرفت؛ با استفاده از روش تحلیل تم، مقوله‌ها و محورهای اصلی استخراج و پالایش شد.

  یافته‌های پژوهش: نتایج نشان داد که سازه سلامت روحی ـ روانی کارکنان در ایران چهار محور اصلی دارد که عبارت‌اند از: سلامت روحی ـ روانی مبتنی بر زندگی شخصی؛ سلامت روحی ـ روانی فردی؛ سلامت روحی ـ روانی اجتماعی و سلامت روحی ـ روانی شغلی.

  محدودیت‌ها و پیامدها: از جمله محدودیت‌های این پژوهش عدم­امکان مصاحبه با کارکنان سایر صنایع مشابه به‌منظور غنای بیشتر نتایج است.

  پیامدهای عملی: چارچوب ارائه‌شده در این پژوهش به مدیران کمک می‌کند تا تصویر بهتری از سلامت روحی ـ روانی کارکنان داشته باشند و درنتیجه برنامه‌های عملیاتی هدفمند برای افزایش سلامت روحی ـ روانی کارکنان ارائه کنند.

  ابتکار یا ارزش مقاله: در این پژوهش یک چارچوب مفهومی اولیه و بومی به پژوهشگران و کاربران ارائه می‌شود که بر اساس آن قادر هستند پژوهش‌های خود درباره مفهوم و ابعاد سلامت روحی ـ روانی کارکنان را تکمیل کنند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها