• مطالعه تطبیقی آثار هانیبال الخاص با نقش برجسته های آشوری

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/04/25
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/06
  • تعداد بازدید: 58
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: ۰۹۰۳۳۸۴۵۱۶۷

  مطالعه تطبیقی آثار هانیبال الخاص با نقش برجسته های آشوری

  هانیبال الخاص نقاش و شاعر آشوری فردی که به فرهنگ و تمدن ایران زمین عشق می ورزید و همواره در صدد بود تا این فرهنگ غنی را در آثار خود بازنمایی کند او با این که در خارج از کشور درس خواند و در مکانی پرورش یافت که هنر آبستراک هنر روز دنیا بود ولی به توصیه استادش گوش دل سپرد و به فرهنگ و تمدن ایرانی گرایش پیدا کرد او در آثارش اسطوره ها داستان ها و روایت هایی را بیان کرد که مربوط به سرزمینش هست در بسیاری از آثار او از طرح های نقش برجسته ها و زیگورات های تمدنهای بین و النهرین استفاده شده است آثار او دارای رنگ های بسیار جسورانه و فوویسمی است.

  وی تاثیر بسیار زیادی بر نقاشان نو گرای ایرانی داشته است. و آغاز گر نقاشی فیگوراتیو در ایران می باشد وی نقاش پر کاری بود که تا به حال هزاران اثر از او بدست آمده است وی پنجاه سال به تدریس هنر اشتغال داشت و هیچ گاه بیکار ننشست. از الخاص پشت کار را می توان آموخت جسورانه بودن را تمرین و ممارست بسیار را وقتی نظر به آثار نقاشان معاصر ایرانی بندازیم جای پا و تاثیر او را به وضوح در آثارشان درک می کنیم . وی استاد با واسطه و بی واسطه ی بسیاری از نقاشان معاصر و فیگوراتیو ایرانی است خصوصا نقاشان نسل انقلاب وی در آثارش به دین خود (مسیحیت) و گرایش هایی که داشته است اشاره کرده است.

  او زیبا شناسی خاصی را در مینیاتور های ایرانی کشف کرد به نقاشان قهوه خانه نظری انداخت و در کنار همه ی اینها در آثار او توجه به نقاشان اروپایی نیز به چشم می خورد. ولی در نهایت در کلیه ی آثار او توجه به تمدن و فرهنگ اصیل ایران ست که از همه بیشتر خود را نشان میدهد حالت فیگور ها نشستن رنگ ها کنار هم آزادی و خلوص در اجرای کار نقاشی و هزاران نکته دیگر توجه به فرهنگ آشوری و نقش برجسته های آنها فرم فیگور ها و پیکره ها دقیقا مثل نقش برجسته های آشوری است همان طور که می دانیم خصوصیت اصلی این نقش برجسته ها حالت روایتگری و نماد پردازی است که دقیقا در آثار الخاص به چشم می خورد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها