• گام دوم انقلاب، گام مفید برای ماندگاری نظام تعلیم و تربیت

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/06/20
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/12/04
  • تعداد بازدید: 440
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: -

  گام دوم انقلاب، گام مفید برای ماندگاری نظام تعلیم و تربیت

  از منظر مقام معظم رهبری، هدف نهایی انقلاب اسلامی رسیدن به تمدن اسلامی است که بر چهار رکن دین، عقلانیت، علم و اخلاق بنا شده است و برای تحقق آن بایستی مراحل خودسازی و جامعه سازی پشت سر گذاشته شود. داشتن طبیعت و فطرت مشترک یکی از مبانی نظام تربیتی اسلام است که در سند تحول بنیادین واقعیتی پذیرفته شده است، اما انسان ها در شئون حیات خود تفاوت هایی دارند. سند چشم انداز ایران اسلامی و سند تحول بنیادین با دستیابی به مراتبی از حیات طیبه، تکوین و تعالی مدرسه را در افق ۱۴۰۴ مشخص کرده است.

  در دو سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سند ملی برنامه درسی کلیه راهبردها و راهکارهای مبتنی بر اصول، مبانی و ارزش های اسناد تحول بنیادین آموزش وپرورش به صورت عرضی و طولی مرتبط با آرمان ها، مبانی و اهداف سند است. دانشگاه فرهنگیان موتور ایجاد تحول در آموزش و پرورش است و امروز با دانش آموخته شدن جمعیت قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، مومن و انقلابی و با انگیزه در این عرصه زمینه های خوبی برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش فراهم شده است.

  لذا مدرسه صالح و معلم تراز انقلاب اسلامی و معلم تمدن ساز و معلم به مثابه مربی و …  باید به درستی تبیین و آموزش داده شود. در صورتی که اصطلاحات و واژگان این سند به درستی تبیین شود، جلوی ابهام ها و تفسیرها و اقدامات سلیقه ای را خواهد گرفت. و حقیقتا باید گفت فرسودگی نظام آموزش و پرورش کشور و ایجاد تحول با عملیاتی نمودن سند تحول بنیادین قابل تحقق و مشاهده خواهد بود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین ژورنال ها