• ارائه یک روش بهبود یافته برای افزایش طول عمر شبکه های حسگر بی سیم با خوشه بندی مبتنی برالگوریتم وال بهبود یافته

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/02/20
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/03/24
  • تعداد بازدید: 188
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: 02171053833

  ارائه یک روش بهبود یافته برای افزایش طول عمر شبکه های حسگر بی سیم با خوشه بندی مبتنی برالگوریتم وال بهبود یافته

  شبکه حسگر بی سیم شبکه ای است که درآن صد ها و یا میلیون ها دستگاه کوچک بنام گره ی حسگر وجود دارد. این گره های حسگر، برای انجام وظیفه یا وظایف خا صی با یکدیگر در ارتباطند و همکاری می کنند و با یک ایستگاه مرکزی بنام چاهک که به برق شهری وصل است درتعامل اند. چالش اصلی در شبکه های حسگر بی سیم، انرژی محدود گره های حسگر بی سیم می باشد زیرا که اتمام انرژی منبع تغذیه ی گره، معادل خاموشی و غیرقابل استفاده شدن آن گره است چرا که منابع تغذیه ی محدود گره غیرقابل تعویض و غیرقابل شارژ مجدد هستند. درنتیجه باید راهکاری اندیشیده شود که مصرف انرژی در این شبکه ها به حداقل برسد.

  استراتژی های مختلفی برای انتخاب سرخوشه ها وجود دارد که معروف ترین و متداول ترین آن ها leach  و eaerp می باشد. پژوهشگران با ترکیب روش های پایه خوشه بندی و الگوریتم های بهینه سازی سعی در رسیدن به یک روش کارا برای شبکه های حسگر بی سیم هستند؛ بگونه ای که علاوه بر کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر شبکه، تاخیر رساندن بسته ها به چاهک را نیز تا حد قابل قبولی کاهش دهند. پیشنهاد ما در این پژوهش استفاده از خوشه بندی مبتنی بر الگوریتم بهینه سازی وال بهبود یافته است.

  این یک الگوریتم بهینه سازی فراابتکاری الهام گرفته از طبیعت را معرفی می کند که رفتار اجتماعی نهنگ های کوهان دار را تقلید می کند. اما همانند دیگر الگوریتم های بهینه سازی گاها در بهینه های محلی گرفتار شده و همین امر موج می شود؛ در پاره ای از اوقات جواب بهینه تولید نگردد. برای غلبه بر این محدودیت از ترکی الگوریتم های بهینه سازی استفاده می شود. در این پژوهش برای دستیابی به اهداف پژوهشی الگوریتم بهینه سازی وال با الگوریتم بهینه سازی تبرید تدریجی ترکیب شده و تا با تکیه بر نسخه بهبود یافته الگوریتم بهینه سازی وال یک رویکرد جدید برای افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی در شبکه های حسگر بی سیم ارائه گردد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها