• بررسی عوامل خطرساز برای عفونت محل جراحی در بیماران جراحی اعصاب تحت پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1387/01/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1387/01/01
  • تعداد بازدید: 499
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: -
  زمینه و هدف: عفونت محل جراحی، شایع ترین و جدی ترین عارضه در بیماران جراحی شده می باشد که باعث افزایش مرگ و میر بیماران می گردد. هدف از این مطالعه، بررسی میزان عفونت محل جراحی در بیماران جراحی شده در بخش جراحی مغز و اعصاب یک مرکز دانشگاهی که پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی دریافت کردند و همچنین عوامل خطر ابتلاء به آن می باشد.

  روش بررسی: در این مطالعه آینده نگر 543 بیمار تحت عمل جراحی اعصاب، مورد بررسی قرار گرفتند. تمام بیماران حداقل دو هفته پس از عمل جراحی پیگیری شدند و ابتلاء به عفونت محل جراحی در آن ها ثبت شد. پرونده بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت و اطلاعات مرتبط با عوامل خطر احتمالی از آن ها استخراج شد. ارتباط عوامل خطر با بروز عفونت محل جراحی به صورت شانس ابتلاء (odd ratio) و آزمون کای دو (chi-square) مورد بررسی قرار گرفت. داده ها توسط نرم افزار آماری spss v.13 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته ها: 41 نفر (7.6%) از بیماران دچار عفونت محل جراحی شدند. از بین 543 بیمار مورد مطالعه، میزان عفونت محل جراحی 7.6% به دست آمد. دیابت، کارگزاری شانت، ورود به سینوس های پارانازال، نشت مایع مغزی- نخاعی، مدت زمان عمل جراحی بیش از 3 ساعت، کارگزاری جسم خارجی، انجام پونکسیون های لومبار مکرر، سونداژ ادراری، بستری در بخش مراقبت های ویژه (icu) و طول مدت بستری در icu شانس بروز عفونت محل جراحی یا (surgical site infection) ssi را افزایش می دهد.

  نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که عفونت محل جراحی یک مشکل مهم در جراحی اعصاب به شمار می آید .شناسایی عوامل خطر عفونت محل جراحی به پزشکان کمک می کند که مراقبت از بیمار را به منظور کاهش مرگ و میر بهبود داده و همچنین موجب کاهش هزینه بیماران جراحی اعصاب گردد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها