• بررسی تاثیرات sub-mic سیپروفلوکساسین بر روی باکتری شیگلا دیسانتری

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1388/01/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1388/01/01
  • تعداد بازدید: 719
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: -

  سابقه و هدف: باکتری shigella dysenteriae یکی از خطرناک ترین و حادترین انواع اسهال را ایجاد می کند که می تواند به حالت مزمن درآمده و دوره های متناوبی از عود عفونت را نیز به وجود آورد. با وجود اینکه مصرف دوزهای مجاز آنتی بیوتیک ها در اغلب موارد باعث سرکوب یا از بین رفتن عفونت میکروبی می شود، اما در مواردی نیز می توان با غلظت های کمتر از حد مجاز (sub-mic) این عفونت ها را کنترل کرد.

  روش بررسی: در این مطالعه بنیادی نمونه استاندارد(ptcc:1188) shigella dysenteria  تهیه گردید و تست های تائیدی بر روی آن انجام گرفت. به دنبال آن mic آنتی بیوتیک با استفاده از روش تهیه غلظت در لوله یا microdilution در محیط مولر هینتون برات تعیین شد. سپس mbc آنتی بیوتیک در محیط مولر هینتون آگار مشخص گردید. به دنبال آن، غلظت sub-mic آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین محاسبه و تهیه شد. سپس تاثیر آنها بر روی خصوصیات میکروسکوپی، ماکروسکوپی و بیوشیمیایی باکتری مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته ها: نتایج حاصله نشان داد که اگرچه غلظت های sub-mic این آنتی بیوتیک توانایی کشتن باکتری را ندارند، اما باعث تغییرات شکلی محرز می شوند؛، به طوری که در غلظت 1/2mic کشیدگی سلول ها بیشتر بوده و این تغییر شکل در غلظت های 1/8 mic ,1/4 mic کمتر می شود. ضمن اینکه شکل کلنی ها در محیط کشت نیز، در غلظت های بالاتر sub-mic تغییر محسوس داشتند. همچنین برخی خصوصیات بیوشیمیائی باکتری تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر کردند.

   

  نتیجه گیری: با توجه به یافته های این پژوهش، با دوزهای پایین تری از سیپروفلوکساسین نیز درمان عفونت های شیگلایی امکان پذیر خواهد بود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها