• جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ انتشار: 1395/06/16
  • تعداد بازدید: 3912
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0

  پدر آدولف داسلِر (adolf dassler) کفاش بود و به خاطر دمپایی های نمدی اش شهرت داشت. آدولف نخست دوره نانوایی دید ولی علاقه شدیدش مانند برادر بزرگش رودولف ادامه کار پدرش بود و از همان نوجوانی کفش های کتانی ورزشی می دوخت.


   آدیداس، نایک، پوما


  20 ساله بود که کارگاه پدر را به همراه برادر بزرگش به عهده گرفت و در مدت کوتاهی کارگاه را به یک شرکت بزرگ تولید کفش های ورزشی گسترش داد.

  درحالیکه "آدی" آنطور که او را در خانه صدا می زدند بخش تولید را زیر نظر داشت، برادرش "رودی" بخش تجاری را اداره می کرد. با روی کار آمدن نازی ها "برادران داسلِر" برای حفظ منافع به حزب حاکم پیوستند و حتا شرکت خود را در زمان جنگ دوم جهانی برای اسلحه سازی در اختیار حکومت گذاشتند.

  دو برادر پس از پایان جنگ دوم جهانی اختلاف شدید خانوادگی پیدا و حتا یکدیگر را به همکاری نزدیک با نازی ها متهم کردند. آدی داسلر 48 ساله بود که در رقابت و خصومت با برادرش که شرکت کفش ورزشی پوما را تاسیس کرد، شرکت را با استفاده از نام و نیمه نام خانوادگیش "آدیداس" نامید و همه کوشش خود را برای تسخیر بازار کفش ورزشی در جهان به کار برد. او که نزدیک به 700 اختراع و طرح نو را در شاخه کفش و پوشاک ورزشی به ثبت رسانده بود در سال 1954 شایعه کرد که آلمان تنها به این علت قهرمان فوتبال جهان شده که او برای اولین بار ویژه آن فوتبالیست ها کفش های استوک دار پیچ دار محکم دوخته که روی چمن خیس سُر نخورند.


   آدیداس، نایک، پوما


  این در حالی بود که پیش از او شرکت پوما چنین کفش هایی را عرضه کرده بود. شاید در پاسخ آن شایعه بود که شرکت پوما در سال 1970 نخست با آدیداس قرار گذاشت که هیچ کدام با مشهورترین فوتبالیست آن زمان پِله برزیلی قرارداد نبندند ولی خود با پرداخت پول پِله را موظف کرد در بازی های جام جهانی آن سال کفش پوما بپوشد.

  آدی داسلر در 78 سالگی در زادگاهش درگذشت.


  منبع: + و +

سوال خود را در مورد این مطلب مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها