• جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ انتشار: 1395/07/13
  • تعداد بازدید: 5407
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0

  آکادمی سلطنتی علوم سوئد برندگان نوبل فیزیک2016 را معرفی کرد و سه فیزیکدان بریتانیایی دویستمین جایزه نوبل را ار آن خود کردند.

  نیمی از جایزه 930 هزار دلاری نوبل فیزیک امسال به دیوید تولس فیزیکدان 82 ساله اهدا شد و نیم دیگر جایزه بطور مشترک به دانکن هالدین فیزیکدان 65 ساله و مایکل کوسترلیتز فیزیکدان 74 ساله رسید.هر سه فیزیکدان در آمریکا کار و زندگی می کنند.


  نوبل فیزیک 2016، نوبل فیزیک

  برندگان نوبل فیزیک 2016، از راست: مایکل کوسترلیتز، دانکن هالدین، دیوید تولس


  کمیته نوبل این جایزه را به دلیل کشف خواص "عجیب" ماده به این سه دانشمند داد، کشفی که به گفته کمیته نوبل "دری را به دنیایی ناشناخته گشود" و امکان طراحی مواد تازه ای را فراهم کرده است.

  این سه فیزیکدان از شاخه نسبتا جوانی در ریاضی به نام توپولوژی استفاده کردند تا خواصی را که ماده می تواند از خود نشان دهد از نو تعریف کنند.آنها کار خود را در دهه هفتاد میلادی آغاز کردند و نشان دادند در حالت های نادر ماده مثل ابررسانایی، ابرمایع و سطوح بسیار نازک مغناطیسی، ماده خواص فیزیکی عجیب و نامتعارفی از خود نشان می دهد.تولس و کوسترلیتز بر پدیده هایی که در سطوح بسیار نازک مواد دیده می شوند تمرکز داشتند؛ سطوحی که به قدری نازک هستند که در واقع دو بعدی هستند.به عبارت دیگر آنها بر خلاف تفکر رایج که ماده سه بعد طول و عرض و ارتفاع دارد به بررسی پدیده های فیزیکی و خواص مواد در سطوح دوبعدی پرداختند.


   نوبل فیزیک 2016، نوبل فیزیک

  پروفسور تورس هانس هانسن، عضو کمیته فیزیک نوبل، پس از اعلام برندگان نوبل فیزیک معنای توپولوژی را با استفاده از تمثیل توضیح می دهد


  هالدین درباره رشته هایی تحقیق می کرد که بقدری ظریف و نازک هستند که می توان آنها را تک بعدی دانست.تحقیقات این سه دانشمند نشان داد این حالت های عجیب ماده مثل ابررسانایی، یعنی نبود مقاومت در مقابل عبور الکترون ها از خلال ماده، امکان پذیر هستند.


  منبع : + و +

سوال خود را در مورد این مطلب مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها