• مدیریت جهادی اسلامی و بهره وری عملکرد فرصت ها و چالش ها

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/09/16
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/10/19
  • تعداد بازدید: 160
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 01333424261

  مدیریت جهادی اسلامی و بهره وری عملکرد فرصت ها و چالش ها

  مدیریت یکی ازعرصه های مهم و قابل توجه در سبک زندگی اسلامی است. مدیریت جهادی برخاسته از فرهنگ جهادی و حاکی از مدیریت برمبنای ارزش های اسلامی است. فرهنگ جهادی مجموعه ای از سرمایه های فکری و ارزشی است که بر رفتار اجتماعی انسان اثر می گذارد. مدیریت جهادی که همان مدیریت اسلامی و برگرفته ازمبانی اسلام ومکتب ائمه اطهار (ع) است، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور عملی وارد عرصه علم و مدیریت در ایران گردید.

  الگوی مدیریت جهادی، مدیریتی در تعامل و هماهنگی کامل با الگوها و اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی نظیر سند چشم انداز توسعه و الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت مطرح شده و در همین راستا قابل بررسی و تبیین است. تبیین مفهوم، شاخصه ها و مولفه های مدیریت جهادی منوط به تحقیق و تدبر در قرآن کریم و منابع اسلامی است. فرهنگ سازمانی جهادی به مثابه شخصیت یک سازمان تاثیر بسزایی در موفقیت یا شکست آن دارد. در مدیریت اسلامی (جهادی) انسان گرایی به معنای واقعی کلمه مطرح است، یعنی توجه به انسان و ارزش های او و احترام و محبت به او، نه برای بهره وری بیشتر، بلکه برای این که او انسان است و در شریعت، انسان دارای حقوق مربوط به خویش است.

  درفرهنگ اسلامی نیز مدیریت عبارتست از ایجاد هماهنگی دراجزای یک نظام و فراهم کردن زمینه رشد و تعالی انسان ها از طریق ارائه خدمت شایسته به آن ها. هدف این پژوهش، ارتباط بین فرهنگ سازمانی و مدیرت جهادی با هدف شناسایی چالش ها می باشد. در ادامه ضمن تبیین مدیریت جهادی ویژگی ها و مولفه های مدیریت جهادی و فرهنگ سازمانی جهادی نیز معرفی شده است. در پژوهش این نوشتار از روش های کتابخانه ای استفاده شده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها