• بررسی و تحلیل آلودگی شیمیایی pfas در آب و خطرات و آسیب و تاثیرات آن بر محیط زیست و انسان

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/18
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/18
  • تعداد بازدید: 346
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  بررسی و تحلیل آلودگی شیمیایی pfas در آب و خطرات و آسیب و تاثیرات آن بر محیط‌ زیست و انسان

  امروزه هزاران ماده شیمیایی مصنوعی طبقه‌بندی‌شده pfas در محصولات مختلف روزمره همچون سورفکتانت‌های صنعتی، رزین‌ها، قالب‌ها و پلاستیک‌ها یافت می‌شوند. انتخاب سبک زندگی برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض pfa باید به‌گونه‌ای باشد که با استفاده pfas ها، نگرانی‌های زیست‌محیطی و بهداشتی کاهش یابد، و از طریق زنجیره‌های غذایی در سیستم‌های خشکی و آبی، و بسته‌بندی‌های مواد غذایی به بدن انسان راه نیابد.

  این مواد شیمیایی و مضر در همه‌جا وجود دارند، از مواد بهداشتی گرفته تا لباس‌های مختلف و محصولاتی نظیر روغن و ظروف الیافی و کاغذی. هیچ استانداردی برای pfas در مواد غذایی وجود ندارد. ترکیبات pfas با زنجیره کوتاه خطر کمتری نسبت به ترکیبات زنجیره بلند خود دارند که می‌توانند روزها یا حتی ماه‌ها قبل از دفع کامل در بدن بمانند.

  نتایج نشان داد نشان داده‌اند که سطوح بالای برخی از pfas ها می‌تواند منجر به برخی از خطرات سلامتی شود. این ترکیبات با گذر زمان در بدن تجمع یافته و باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود. مسلما کاهش تولید مواد pfas، کاهش آلودگی محیطی و مواد غذایی و نیز کاهش مصرف مواد غذایی آلوده به این ترکیبات را به دنبال خواهد داشت. از آنجایی‌ که pfas در طبیعت باقی می‌ماند و تجزیه نمی‌شود، آب‌های آشامیدنی می‌توانند توسط این مواد آلوده شوند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها