حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • فراتحلیلی بر رابطه شاخص های کالبدی با اجتماع پذیری در فضاهای آموزشی ایران

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/18
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/18
  • تعداد بازدید: 192
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02634310514

  فراتحلیلی بر رابطه شاخص‌های کالبدی با اجتماع‌پذیری در فضاهای آموزشی ایران

  فضایی اجتماع‌پذیر است که افراد حاضر در فضا را گرد هم جمع بیاورد و زمینه تعاملات اجتماعی بین آن‌ها را به وجود آورد، این‌چنین فضایی در درجه اول امکان برخورد اجتماعی و نتیجتا تعاملات اجتماعی را به همراه دارد. با توجه به اهمیت امر یادگیری، مفهوم اجتماع‌پذیری در فضاهای آموزشی دارای اهمیت بوده و لازم است طبقه‌بندی نتایج مطالعات صورت گیرد.

  این پژوهش با هدف ترکیب نتایج پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه مفاهیم "اجتماع‌پذیری" و "فضاهای آموزشی" انجام شد و در گام نخست تمامی مقالات علمی-پژوهشی منتشر شده بدون اعمال محدودیت زمانی، با کلیدواژه اجتماع‌پذیری از پایگاه‌های اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی و پایگاه استنادی نورمگز استخراج شد که 1878 مقاله را در بر گرفت.

  در ادامه 10 مقاله که شامل واژه‌های فضاهای آموزشی در عنوان، چکیده و یا کلمات کلیدی بودند، برای استخراج داده‌ها و بررسی بیشتر گزینش شدند و جامعه آماری پژوهش را تشکیل داده‌اند. به‌منظور انجام فراتحلیل 8 پژوهش انجام‌شده بین سال‌های 1400-1388 در زمینه اجتماع‌پذیری در فضاهای آموزشی ایران انتخاب گردید به‌طورکلی می‌توان گفت مولفه‌های کالبدی، غیرکالبدی-حسی ،عملکردی-فعالیتی، اجتماعی-رفتاری و فرهنگی بر میزان اجتماع‌پذیری افراد در فضاهای آموزشی موثر بوده است و شاخص مبلمان از عوامل کالبدی در اولویت اول بر میزان اجتماع‌پذیری افراد در فضاهای آموزشی موثر بوده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها