• تاثیر استاندارد بین المللی گزارشگری مالی اجاره های سرمایه ای بر دارایی ها، بدهی ها و اهرم شرکت ها مطالعه موردی: صنعت انرژی در بورس اوراق بهادار ورشو

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/19
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/19
  • تعداد بازدید: 127
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  تاثیر استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی اجاره‌های سرمایه‌ای بر دارایی‌ها، بدهی‌ها و اهرم شرکت‌ها مطالعه موردی: صنعت انرژی در بورس اوراق بهادار ورشو

  سیاست آب‌وهوای اتحادیه اروپا تغییرات اساسی را برای تولیدکنندگان و تامین کنندگان انرژی اعمال کرده است. برای برآوردن الزامات این سایست ها، دارایی های جدید و تامین کنندگان سرمایه مورد نیاز است. برای ارائه قابلیت مقایسه و تسهیل فرآیند سرمایه گذاری، قانون اتحادیه اروپا شرکت ها را ملزم می کند که صورت های مالی سالانه را بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی تهیه کنند.

  یکی از این استانداردهای حسابداری - ifrs 16 leases - نحوه شناسایی، اندازه‌گیری، ارائه و افشای اجاره‌ها را مشخص می‌کند. در سال 2019 این استاندارد لازم الاجرا شد و برخلاف رویکرد حسابداری دوگانه برای حسابداری اجاره، مدل حسابداری تک مستاجر را اجرایی کرد. رویکرد اخیر شرکت ها را قادر می سازد تا دارایی های مشهود اجاره شده و بدهی های مربوطه را خارج از ترازنامه نگه دارند.

  با استفاده از نمونه‌ای از شرکت‌های صنعت انرژی (بخش‌های نفت، گاز، انرژی و معدن) که در بورس اوراق بهادار ورشو فهرست شده‌اند، تاثیر اجرای ifrs 16 اجاره‌ها را بر ارزش دارایی‌ها، بدهی‌ها و اهرم بر دارایی ها و اهرم بر حقوق صاحبان سهام مورد بررسی، اندازه‌گیری و تحلیل می شود.

  این مقاله  به عنوان یک مطالعه موردی،  چگونگی تاثیر اجرای یک استاندارد جدید بر وضعیت مالی شرکت‌های متاثر در صنعت انرژی را مورد بررسی قرار می دهد. این مقاله به سه روش زیر به بحث علمی کمک می کند: (1) تاثیر ifrs 16 اجاره ها ، بر دارایی ها، بدهی ها، اهرم دارایی ها و حقوق صاحبان سهام که در ادبیات پیش بینی شده بود، تایید گردید، (2) با استفاده از روش حسابرسی. تغییرات  اساسی در دارایی ها و بدهی ها را در صنعت انرژی نشان داده شد و (3) بر اساس نتایج تحقیق، توصیه هایی برای مطالعات علمی بیشتر پیشنهاد گردید.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها