• ارتباط مدت زمان تصدی حسابرس با خطر سقوط آتی قیمت سهام در طول عمر شرکت ها

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/19
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/19
  • تعداد بازدید: 283
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  ارتباط مدت زمان تصدی حسابرس با خطر سقوط آتی قیمت سهام در طول عمر شرکت‌ها

  صورت‌های مالی یکی از مهم‌ترین مجموعه اطلاعات مالی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاران جهت تصمیم‌گیری است؛ تهیه این اطلاعات توسط مدیران انجام می شود. بنابراین، مدیران احتمال دارد که اخبار بد شرکت را پنهان کنند. اما چنانچه اطلاعات پنهان انباشته شده، به نقطه اوج برسد، یک باره منتشر خواهد شد که موجب تعدیل ناگهانی و منفی قیمت سهام شرکت می‌گردد.

  لذا، وجود این شرایط منجر به تقاضا برای خدمات حسابرسی مستقل شده است تا با ارائه گزارشات با کیفیت، مانع از پنهان کاری مدیران شوند. با این حال، ارتباط طولانی مدیران و حسابرسان ممکن است منجر به ارتباط دوستانه بین آنان شود و فعالیت‌های ذخیره‌سازی اخبار بد توسط مدیران را چشم‌پوشی کنند.

  بدین ترتیب ریسک سقوط قیمت آتی سهام بیشتر گردد. از طرفی ممکن است ارتباط طولانی منجر به ایجاد دانش کامل در مورد شرکت گردد و منجر به کاهش ریسک سقوط اتی قیمت سهام گردد. به علاوه حسابرسان شرکت ها در چرخه های مختلف عمر شرکت ممکن است واکنش متفاوتی به پنهان سازی اخبار بد بدهند.

  در نبود شواهد علمی‌و تجربی مناسب، پژوهش حاضر به بررسی ارتباط مدت زمان تصدی حسابرس با خطر سقوط اتی قیمت سهام در طول عمر شرکت‌ها می‌پردازد. در همین راستا نمونه‌ای مشتمل بر 90 شرکت پذیرفته در بورس اوراق بهادار طی بازه زمانی 1395-1399 انتخاب و آزمون شده ‌است. نتایج با استفاده از روش رگرسیون چند متغیره حاکی از تاثیر مثبت مدت زمان تصدی حسابرس بر ریسک سقوط قیمت آتی سهام است. همچنین با حرکت شرکت به سمت دوره‌های افول و رکود، نقش دوره تصدی حسابرس بر ریسک سقوط قیمت سهام کمرنگ‌تر خواهد شد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها