• مهارت های زندگی در آموزش پیش دبستان

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/16
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/18
  • تعداد بازدید: 217
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 04533628475

  مهارت های زندگی در آموزش پیش دبستان

  مهارت های زندگی، مهارت های شخصی و اجتماعی است که کودکان و نوجوانان باید آنان را یاد بگیرند تا بتوانند در مورد خود و انسان های دیگر و کل اجتماع به طور موثر و شایسته و مطمئن عمل نمایند و ارتقا این مهارت ها می تواند به ارتقا سطح کیفی زندگی افراد تاثیر گذارد. پژوهش حاضر سعی بر آن دارد تا اهمیت دوره پیش دبستانی در تحول مهارت های زندگی را بررسی کند.

  در این پژوهش، دو گروه از دانش آموزان کلاس های اول، دوم و سوم دبستان انتخاب می شوند و ابزارهای پژوهش بر روی آنها اجرا می گردد. یک گروه کسانی هستند که آموزش پیش دبستانی را در مهدکودک یا آمادگی گذرانده اند و گروه دوم، هیچ گونه آموزش رسمی قبل از دبستان نداشته اند. جامعه آماری شامل کلیه دانش آموزان سال های اول، دوم و سوم دبستان شهر آمل می باشد که در سال تحصیلی 1397-96 مشغول به تحصیل می باشند.

  گروه نمونه شامل 320 دختر و پسر است  که 160 نفر آنها دارای تجربه پیش دبستان و 160 نفر فاقد تجربه پیش دبستانی هستند. روش نمونه گیری، تصادفی طبقه ای می باشد. نمونه های این پژوهش براساس سه منطقه شمال، مرکز و جنوب شهر انتخاب شدند. ابتدا از بین جامعه آماری افرادی که ویژگی های دو گروه را دارا هستند انتخاب شده و از بین این افراد به صورت تصادفی دو گروه نمونه انتخاب شدند و مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج پژوهش نشان داد آموزش پیش دبستانی نتوانسته بود باعث تغییر معناداری در مهارت های روانی  حرکتی کودکان شود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها