• تاثیر ایمان به معارف سوره حمد در مواجه با ویروس کرونا

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/26
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/27
  • تعداد بازدید: 233
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02122439850

  تاثیر ایمان به معارف سوره حمد در مواجه با ویروس کرونا

  سابقه و هدف: وظیفه دستگاه ایمنی مبارزه با ویروس‌ها، سرطان‌ها، عفونت‌ها و بیماری کرونا است. عوامل بسیاری مانند وراثت، تغذیه، آلودگی هوا، گازهای سمی، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و فشار‌ خون در تقویت و تضعیف دستگاه ایمنی بدن تاثیر‌گذار است. یکی از عوامل تاثیر‌گذار در دستگاه ایمنی بدن آرامش و فشار‌های روانی، مغزی و عصبی مانند ترس، غم، افسردگی، اضطراب و خشم است. ایمان، اعتقادات و رفتارهای آرام‌بخش و شادی‌آفرین از عوامل موثر در تقویت دستگاه ایمنی در مواجهه با سرطان‌ها، عفونت‌ها و کرونا است و یکی از راه‌های تقویت دستگاه ایمنی در مقابل ویروس کرونا، ایمان به معارف سوره حمد است. البته، انسان‌ها حتی با ایمان قوی، اگر شیوه‌‌های بهداشتی دستگاه ایمنی را رعایت نکنند، بدنشان در مقابل ویروس‌ها ضعیف می‌شود و احتمالا به مرگ آنان منجر شود. ازآنجایی‌که تاکنون پژوهشی درباره تاثیر ایمان به معارف سوره حمد در مواجهه با کرونا، صورت نگرفته است، هدف این پژوهش بیان و اثبات چگونگی تاثیر ایمان به معارف سوره حمد در تقویت دستگاه ایمنی در مواجهه با ویروس کرونا بود.

  روش کار: روش این پژوهش اسنادی-تحلیلی است و کلید‌واژه‌های دستگاه ایمنی، ویروس کرونا، فشار‌های روانی، آرامش و هم‌خانواده‌ها و مترادف‌ها و متضاد‌ها و معادل‌های انگلیسی و عربی آنها در آن به کار برده شد. علاوه‌براین، از منابع اسلامی مانند قرآن ‌کریم، نهج‌البلاغه و کتاب‌های معتبر روان‌شناسی مانند هیلگارد و سانتراک استفاده شد. مولفان مقاله تضاد منافعی درباره این پژوهش گزارش نکرده‌اند.

  یافته‌ها: ایمان به معارف سوره حمد موجب افزایش رضایتمندی، آرامش و شادکامی و کاهش ترس‌ها و فشار‌های روانی مغزی و عصبی؛ و این امر موجب تقویت دستگاه ایمنی در مواجه با ویروس کرونا می‌شود.

  نتیجه‌گیری: یکی از راه‌های تقویت دستگاه ایمنی در مواجهه با کرونا، ایمان و عمل به معارف سوره حمد است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها