جستجو در مقالات این دانشگاه:
اینستاگرام تی پی بین
همایش ، رویداد ، ژورنال
تعداد کل مقالات نمایه شده این دانشگاه : 12
 • دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
  نوع دانشگاه : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  آدرس دانشگاه : تربت حیدریه - خیابان قره نی 1 - ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
  شماره تماس : 05152226011
  محققین این دانشگاه : 7 محقق
  مقالات منتشر شده : 12 مقاله
  وب سایت دانشگاه : کلیک کنید
  وضعیت دانشگاه : فعال
  جزئیات بیشتر دانشگاه
  • سال تاسیس دانشگاه : 1372
  • تعداد دانشکده : 3
  • مقالات منتشر شده در رویدادها : 8 مقاله
  • مقالات منتشر شده در ژورنال ها : 4 مقاله
  • تاریخ انتشار : 1399/06/30
  • ایمیل دانشگاه :

  دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

  تربت حیدریه با وسعت 3900 کیلو متر مربع یکی از شهرستان های  استان خراسان رضوی است که در فاصله 152کیلو متری جنوب شهر مشهد قرار دارد. این شهرستان با  مساحت  62220 کیلو متر مربع ازشمال به شهرستان های نیشابور- مشهد و فریمان از سمت  شرق با شهرستان های تربت جام  تایباد و خواف از سمت جنوب با شهرستان های رشتخوار و مه ولات و از سمت غرب با شهرستان کاشمر هم مرز می باشد.

  جمعیت تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی این دانشگاه با احتساب شهرستان های مه ولات و زاوه بالغ بر 358000 نفر می باشد که علاوه بر آن در حوزه خدمات درمانی به شهرستان های همجوار نیز ارائه خدمت می نماید.

  در سال 1372 دانشکده پرستاری و مامایی تربت حیدریه به عنوان یک دانشکده اقماری تاسیس شد و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پرستاری و کاردانی مامایی تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام وظیفه می نمود. باتوجه به پتانسیل این شهرستان درحوزه های مختلف بویژه آموزش و موقعیت جغرافیایی خاص و با عنایت به پیگیری های بعمل آمده، برابر یکصد و نود و سومین مصوبه جلسه شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشکده پرستاری و مامایی تربت حیدریه در مورخ 1387/12/12 به دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارتقاء یافته و از دانشگاه علوم پزشکی مشهد منفک گردید و با صدور ابلاغ رئیس دانشکده از جانب وزیر محترم وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این دانشکده فعالیت خود را در سال 1389 با پذیرش یکصد و بیست نفر دانشجو در رشته های پرستاری ، مامایی، اتاق عمل و هوشبری درمقطع کارشناسی به صورت رسمی آغاز کرد.

  متعاقب آن و پس از پیگیری های انجام شده توسط نماینده محترم مردم شریف شهرستان های تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی و ریاست و کارشناسان محترم دانشکده و بازدید کارشناسان محترم وزارت متبوع از توانمندی ها و ظرفیت های شهرستان و دانشکده، شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 18/4/92 مجوز پذیرش دانشجو در رشته های فناوری اطلاعات سلامت و علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی پیوسته، بهداشت محیط درمقطع کارشناسی ناپیوسته و رشته فوریت های پزشکی در مقطع کاردانی را صادر و نیز با تاسیس دانشکده های پرستاری ،پیراپزشکی و بهداشت در تربت حیدریه موافقت نمود.

  در همین راستا رای شورای گسترش وزارت بهداشت ودرمان آموزش پزشکی در تاریخ 92/4/18 مجوزارتقای دانشکده به دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه را نیز صادر نمود تا حوزه سلامت در تربت حیدریه شاهد توسعه فعالیت و خدمت رسانی به جامعه در سطح وسیع تری باشد. در حال حاضر ابن دانشگاه در 10 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی (پرستاری، مامایی،بهداشت عمومی، هوشبری و اتاق عمل، فناوری اطلاعات سلامت، علوم آزمایشگاهی، فوریت های پزشکی، بهداشت محیط،پرتو شناسی )2رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد (فیزیولوژی -زیست فناوری ) 1رشته تحصیلی در مقطع کاردانی ( فوریت های پزشکی ) و 1رشته تحصیلی در مقطع دکتری (پژوهشی فیزیولوژی )رشته های دانشجو می پذیرد که به واسطه این ارتقاء شاهد افزایش تعداد دانشجویان و همچنین توسعه امکانات و خدماتی هستیم که در حوزه سلامت منطقه یک رویداد مهم و ارزشمند است.

  در سال 1393 شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های زاوه و مه ولات نیز با جمعیتی بالغ بر 126000 نفر از دانشگاه علوم پزشکی مشهد منفک و به دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه الحاق گردید . از برکات ارتقای به دانشگاه علوم پزشکی می توان به مواردی اشاره کرد که پیش از آن و در سال های نه چندان دور مردم شهید پرور این منطقه از مزایای آن بی بهره بودند از آنجمله کمبود پزشکان متخصص در رشته های مختلف ، کمبود تجهیزات تشخیصی و درمانی، کمبود زیرساخت ها و منابع لازم و بسیاری موارد دیگر بود که باعث شده بود مردم برای درمان بیماری های خود مجبور به مراجعت به شهرهای بزرگ و با تحمل مشکلات و هزینه های بسیار شوند اما در پی ارتقای به دانشگاه علوم پزشکی بسیاری از مشکلات مرتفع و نیاز مردم به مراجعه به سایر شهرستان ها از میان برداشته شد و بدون شک در آینده نیز شاهد آثار ارزشمند بلند مدت این ارتقاء خواهیم بود .

  توضیحات بیشتر
مقالات جدیدترین رویدادها