جستجو در مقالات این دانشگاه:
همایش ، رویداد ، ژورنال
اینستاگرام تی پی بین
تعداد کل مقالات نمایه شده این دانشگاه : 1067
 • دانشگاه شهید چمران اهواز
  نوع دانشگاه : وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
  آدرس دانشگاه : اهواز - بلوار گلستان - دانشگاه شهید چمران اهواز
  شماره تماس : 06133226600
  محققین این دانشگاه : 752 محقق
  مقالات منتشر شده : 1067 مقاله
  وب سایت دانشگاه : کلیک کنید
  وضعیت دانشگاه : فعال
  جزئیات بیشتر دانشگاه
  • سال تاسیس دانشگاه : 1334
  • تعداد دانشکده : 14
  • مقالات منتشر شده در رویدادها : 973 مقاله
  • مقالات منتشر شده در ژورنال ها : 94 مقاله
  • تاریخ انتشار : 1399/06/30
  • ایمیل دانشگاه :

  دانشگاه شهید چمران اهواز

  افتخارات عظیم و با­شکوه تاریخ تمدن و فرهنگ ایران زمین، بیانگر وجود مراکز دانش در انواع علوم بوده است. مراکز برجسته علمی همچون دانشگاه جندی شاپور در استان خوزستان که در سال پانصد و سی میلادی تاسیس یافت، دلیلی براین مدعاست. پس از پیروزی ایرانیان بر امپراطور روم، یکی از پادشاهان ساسانی(شاپوراول) دستور بنای شهر جندی شاپور را در ۱۸ کیلومتری جنوب غرب دزفول صادر کرد. وی بر این شهر نام بهاندیو یعنی بهتر از انطاکیه (پایتخت روم شرقی) را نهاد. سپس در این شهر، دانشگاهی به همین نام تاسیس گردید.

  درآن ایام علوم مختلفی ازجمله پزشکی، فلسفه، الهیات، ریاضیات، موسیقی، کشورداری و کشاورزی دراین دانشگاه تدریس می­شد. بر این اساس گفته می شود که دانشکده­ی پزشکی دانشگاه جندی شاپور به عنوان یکی از قدیمی­ترین دانشکده ­های پزشکی جهان مطرح بوده است و دانشمندان زیادی از ملیت­های ایرانی و هندی درآن تدریس می­کرده ­اند و توسط آنان چندین کتاب پزشکی به زبان پهلوی ترجمه گردیده است.

  پس ازآن دوره­ ی چشمگیر، حیات دوباره دانشگاه از سال ۱۳۳۴ هجری شمسی با ایجاد دانشکده کشاورزی و پذیرش ۴۰ دانشجو در دوره جدید آغاز شد. سپس در سال ۱۳۳۵ مقدمات ایجاد دانشکده پزشکی فراهم آمد و به­ تدریج سایر دانشکده ­ها از آن پس فعال شدند. تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ این دانشگاه نزدیک به ۴ هزار دانشجوی مشغول به تحصیل در ۴۰ رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و ۱۷ رشته تحصیلی در مقطع فوق لیسانس داشته است.

  پس از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی این دانشگاه یکی از پایگاه­ های اصلی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به شمار می­رفت و مقر اصلی شهید دکتر چمران بود. پس از به شهادت رسیدن این سردار بزرگ و به پاس بزرگداشت نام و خاطره آن مرد، نام دانشگاه جندی شاپور به دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر یافت.

  در حال حاضر دانشگاه شهید چمران دارای ۱4 دانشکده با ۵۳ گروه آموزشی شامل ۲۲ گروه علوم انسانی، ۷ گروه علوم پایه، ۷گروه فنی و مهندسی، ۱۳گروه علوم کشاورزی و دامپزشکی و ۲گروه هنر می ­باشد. این گروه ­ها مجموعا شامل ۳ رشته در مقطع کاردانی، ۵۶ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۰۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد، ۵۹ رشته در مقطع دکتری تخصصی و یک رشته در مقطع دکتری حرفه­ ای هستند. بیش از ۵۰۰ نفر عضو هیات علمی در دانشگاه مشغول آموزش و پژوهش هستند که حدود ۸۰ درصد از آنها دارای رتبه استادیاری و بالاتر می­ باشند.

  هم­چنین بیش از ۱۶ هزار دانشجو از مقطع کاردانی تا دکتری تخصصی در این دانشگاه مشغول تحصیل اند که از این تعداد ۴۰۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند. از سال ۱۳۹۱ واحد پردیس دانشگاهی راه اندازی گردیده و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی نیز در این واحد مشغول به تحصیل هستند. شایان ذکر است که در حال حاضر دانشگاه شهید چمران اهواز با در اختیار داشتن فضای آموزشی بسیار وسیع و مناسب یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور و بزرگ­ترین دانشگاه در جنوب غرب کشورمان به شمار آمده و در زمره دانشگاه­ های جامع کشور قرار دارد.

  دانشکده ها: اقتصاد و علوم اجتماعی -مهندسی- علوم ریاضی و کامپیوتر- دامپزشکی -ادبیات و علوم انسانی - کشاورزی - الهیات و معارف اسلامی - علوم- علوم ورزشی - علوم زمین - علوم تربیتی و روانشناسی - مهندسی آب و محیط زیست - مهندسی عمران و معماری - گروه معارف اسلامی - هنر شوشتر -حقوق و علوم سیاسی - پردیس دانشگاهی و آموزش های آزاد -پردیس صنعتی شهدای هویزه

  توضیحات بیشتر
مقالات جدیدترین ژورنال ها